اتصال کوپلی و پرسی چه فرقی باهم دارند؟

برای لوله‌کشی یک ساختمان علاوه بر لوله ۵ لایه به انواع اتصالات نیاز داریم. این اتصالات با توجه به کاربردشان به دو دسته‌ی اتصال کوپلی و پرسی تقسیم‌بندی می‌شوند که در عین داشتن دسته‌بندی جدا، شباهت زیادی نیز به هم دارند.
 

تفاوت‌ اتصال کوپلی و پرسی

 دلیل استفاده از اتصالات کوپلی و پرسی در سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان چیست؟
 برای ایجاد انشعاب و گسترش لوله‌کشی به بخش‌های مختلف ساختمان از اتصال کوپلی و  اتصال پرسی استفاده می‌کنند. استفاده صحیح از این اتصالات، اهمیت فوق‌العاده‌ای در کیفیت لوله‌کشی دارد.

اگر این اتصالات به درستی انتخاب و نصب نشوند و یا مشکل داشته باشند، موجب نشت آب و پوسیدگی خواهند شد. به همین دلیل، بهتر است هنگام خرید لوله و اتصالات ۵ لایه، تفاوت‌های اتصال کوپلی و پرسی را بدانیم و به آن‌ها توجه کنیم.

 

مهم‌ترین این تفاوت‌ها

۱-  تفاوت در طراحی و ساخت

یکی از تفاوت‌های اساسی بین اتصال پرسی و کوپلی در نوع طراحی آن‌ها است. اتصالات کوپلی ۵ لایه از سه بخش مختلف تشکیل شده‌اند که شامل بدنه، اورینگ و حلقه‌ی برنجی است. طراحی این بخش‌ها طوری انجام شده است که لوله‌ها به صورت کامل آب‌بندی شوند. اما در اتصال پرسی یک حلقه وجود دارد که توسط دستگاه مخصوص بر روی لوله پرس شده و از نفوذ آب جلوگیری می‌کند.

۲- تفاوت در قیمت خرید اتصال کوپلی و پرسی

قیمت اتصالات پرسی پنج لایه با اتصالات کوپلی متفاوت است. اتصالات پرسی pex دارای طراحی ساده‌تری هستند که همین موضوع منجر به کاهش قیمت آن‌ها شده است. اما در مقابل، اتصالات کوپلی پکس پیشرفته‌تر بوده و برای خرید آن‌ها باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

۳- تفاوت در نصب و استفاده

یکی دیگر از تفاوت‌های اتصال کوپلی و پرسی در لوله‌های pex-al-pex pipe , pert-al-pert pipeنحوه‌ی نصب آن‌ها است. همان‌طور که گفتیم، برای اتصال پرسی به دستگاه مخصوص نیاز داریم؛ در حالی که اتصالات کوپلی را بدون نیاز به تجهیزات می‌توان نصب کرد. علاوه بر آن، در اتصالات پرسی نمی‌توان هیچ تغییری را روی لوله‌کشی اعمال کرد چرا که همه‌ی انشعاب‌ها پرس می‌شوند. اما تغییر سیستم لوله‌کشی در اتصالات کوپلی کار چندان سختی نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

اتصالات پرسی pex - pert-al-pert pipe-اتصالات کوپلی و پرسی-اتصالات کوپلی پکس-لوله و اتصالات ۵ لایه-اتصالات کوپلی ۵ لایه-اتصالات پرسی پنج لایه- pex-al-pex pipe-خط توليد لوله پنج لايه ، خط تولید لوله تک لایه پکس pex ،توليد لوله پنج لایه PEX ، تولید لوله هاي پنج لايه پکس، لوله 5 لایه ، خط تولید لوله pex-al-pex،لوله PEX،PEX-AL-PEX PIPE،لوله کامپوزيت آلومينيوم و پکس ،