سیستم کلکتور با لوله پنج لایه

 

کلکتور پنج لایه یک قطعه به شکل میله یا لوله و از اتصالات پنج لایه است که در زیر آن تعدادی خروجی ایجاد شده تا به شیرهای مخصوص کلکتوری متصل شود.

با اتصال به این راه ها یا خروجی ها آب به مسیرهای متفاوت تقسیم و ارسال می شود. کلکتور پنج لایه باعث می شود آب به صورت یکسان در سطح ساختمان تقسیم شود.

کلکتور پنج لایه را معمولا در یک جعبه نصب می کنند که جعبه کلکتور نام دارد. جعبه کلکتور پنج لایه دارای دو پایه در پایین و دو پایه در بالا است که هر کدام با یک بست مخصوص کلکتور پنج لایه را نگه می دارد.

 

کاربرد کلکتور پنج لایه

کاربرد کلکتور پنج لایه برای آب سرد و گرم مصرفی ساختمان، سیستم گرمایش رادیاتوری و همچنین سیستم گرمایش از کف است. این وسیله باعث می‌ شود تا آب به صورت یکسان در سطح ساختمان تقسیم شود.این امکان فراهم است که در هر زمان و بسته به ضرورت آب هر منطقه را ببندبد و تعمیرات یا تغییرات لازم را انجام دهید. برای نصب کلکتور پنج لایه باید بدانید چه میزان ورودی آب نیاز دارد و خروجی‌های آب باید از هر انشعاب چقدر باشد. اگر در ساختمان لوله ‌کشی گرمایشی هم وجود داشته باشد، نیاز به گرفتن انشعاب اضافی از کلکتور پنج لایه برای ورودی آب گرمایش است.

 

انواع کلکتور پنج لایه و متعلقات

انواع کلکتور پنج لایه و متعلقات موارد زیادی مانند جعبه کلکتور پنج لایه همراه با پایه و بست و پایه کلکتور پنج لایه را شامل می شود.

بست کلکتور پنج لایه، کلکتور ترموستاتیک رفت و برگشت همراه با شیر پرسی از انواع کلکتور پنج لایه هستند. سایر کلکتور پنج لایه کلکتور ترموستاتیک رفت و برگشت همراه با شیر کوپلی و نیو کلکتور ترموستاتیک رفت و برگشت همراه با شیر تنظیم (کوپلی) است. نیو کلکتور ترموستاتیک رفت و برگشت همراه با شیر تنظیم (رزوه ای) یکی دیگر از انواع کلکتور پنج لایه محسوب می شود.

درپوش فلزی روپیچ، درپوش فلزی مخصوص هواگیری، درپوش فلزی تبدیلی روپیچ و پیچ هواگیری دستی انواع کلکتور پنج لایه هستند.

 

مزایای کلکتور پنج لایه

یکی از روش‌ های نوین لوله‌ کشی آب گرم و سرد در داخل ساختمان استفاده از روش لوله ‌کشی کلکتوری است. این روش باعث می‌ شود تا آب به صورت یکنواخت و مساوی در همه بخش ‌های ساختمان تقسیم شود و به عنوان مرکز کنترل عملیات آب در ساختمان باشد. در این روش هرگاه نیاز به تعمیر قسمتی از لوله‌ کشی خانه باشد نیازی نیست همه مسیرها و آب خانه قطع شود و

امکان گرفتن انشعاب هم در صورت پیش ‌بینی راحت ‌تر است. یکی از مزایای کلکتور پنج لایه هوشمند این است که قابلیت اتصال به ترموستات های برقی را دارند.

در این سیستم شیرهای برقی کلکتور پنج لایه به حس گرمای الکتریکی در هر محیط به طور جداگانه وصل شده اند.فرمان قطع و وصل هر مدار حرارتی را دریافت کرده و عملیات تنظیم خودکار هر محیط را انجام می دهد.

 

نصب کلکتور پنج لایه

کلکتور پنج لایه ها را معمولا در یک جعبه نصب می‌ کنند که به جعبه کلکتور پنج لایه معروف است. این جعبه ها دارای دو پایه در پایین و دو پایه در بالا هستند که هر کدام با یک بست مخصوص کلکتور پنج لایه را نگه می ‌دارند. قبل از اینکه کلکتور پنج لایه در جعبه بسته شود باید ابتدا مکان مناسبی برای نصب جعبه کلکتور پنج لایه در نظرگرفته شود.

معمولا جعبه کلکتور پنج لایه را در آشپزخانه، سرویس بهداشتی یا تراس ساختمان نصب می‌ کنند که در دسترس قرار داشته باشد. در نصب جعبه کلکتور پنج لایه مکان نصب نباید زیاد تاریک، نم دار و سست باشد و زیر اتصالات گاز و برق هم نصب نشود.

زیر جعبه کلکتور پنج لایه تا کف ساختمان بین 15 تا 20 سانتی‌ متر باید ارتفاع داشته باشد و جعبه باید کاملا تراز نصب شود. لوله‌ هایی که انشعاب گرفته می‌ شود باید جایی برای خم کاری و ورود به کلکتور پنج لایه داشته باشند و از بدنه کلکتور پنج لایه و ساختمان لوله‌ ها بیرون نزنند.

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

مزایای لوله پنج لایه،ساختار لوله پنج لایه،مشخصات لوله پنج لایه،لوله PERT/AL/PERT،انواع لوله پنج لایه ،تولید لوله و اتصالات،لوله پنج لایه،لوله پکس،لوله کشی PEX،نصب PEX،ویژگی لوله پنج لایه،کاربرد لوله پنج لایه،استفاده از لوله پنج لایه،مزیت لوله پنج لایه،لوله PEX-AL-PPEX،نصب لوله و اتصالات پنج لایه،لوله کشی پنج لایه،کلکتور با لوله پنج لایه-کلکتور پنج لایه-اتصالات پنج لایه-لوله پکس-لوله PEX-خط تولید لوله پنج لایه-مزایای کلکتور پنج لایه،لوله ‌کشی کلکتوری