نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه

 

برش لوله

برای انجام لوله کشی بسته به محیط مورد نظر، طول های مختلفی از لوله مورد استفاده قرار می گیرد از این جهت در بسیاری از مواقع نیاز به برش لوله می باشد تا در مکان مورد نظر نصب گردد.

برش لوله های پنج لایه بسته به سایزی که تولید شده است از دو روش صورت می گیرد، اگر لوله دارای رول ۱۶ میلی متر تا ۳۲ میلی متر باشد، برش آن به وسیله قیچی برش مخصوص انجام می شود.

برای برش در این روش ابتدا باید دهانه قیچی را به اندازه کافی باز کنید و سپس لوله را بین فک و تیغه قیچی قرار دهید. حال قیچی را به گونه ای ببندید که بر لوله مماس شود و سپس قیچی را حول محور لوله، دوران آونگی دهید تا  تیغه ها به راحتی در لوله فرو رود و عمل بریدن سریعتر و بهتر انجام گیرد.

اما برای رول هایی با سایز ۴۰ میلی متر و ۵۰ میلی متر و ۶۳ میلی متر، از دستگاه های لوله بر کمک گرفته می شود.

فراموش نکنید که برای برش این دسته از لوله ها استفاده از اره، سنگ فرز و … به هیچ عنوان مجاز نمی باشد.

 

خم نمودن لوله

این لوله ها انعطاف پذیر هستند و قابلیت خم شدن را دارند تا اجرای کار را برای شما راحت تر کنند. اما برای انجام این مهم باید با نحوه خم نمودن آن آشنا باشید.

البته توجه داشته باشید برای رول هایی با سایز ۴۰ میلی متر و ۵۰ میلی متر و ۶۳ میلی متر، شعاع خم بالا مجاز نمی باشد و حتما باید از زانوی لوله 5 لایه پرسی یا کوپلی استفاده شود.

خم نمودن لوله های پنج لایه پکس به سه روش امکان پذیر می باشد که به شرح زیر است:

 

خم نمودن لوله با دست:

اگر لوله دارای سایز پایینی باشد این امکان وجود دارد تا به کمک دست به راحتی خم شود. برای انجام این مهم باید لوله را به گونه ای در دستتان بگیرید که هر دو انگشت شستتان در زیر لوله با فاصله کمی از هم قرار گیرد و سپس به کمک انگشت شستتان به لوله فشار وارد کید تا لوله خم شود.

 

خم نمودن لوله با فنر مخصوص:

اگر نیاز به خم نمودن طول های بلند و وسط لوله بود از این روش باید استفاده کنید.

 

استفاده از دستگاه خم کن لوله:

این مدل از خم دقیقا کاربرد خم نمودن لوله با فنر مخصوص دارد با این تفاوت که ممکن است لوله در محلی باشد که امکان رساندن فنر خم وجود نداشته باشد.

 

نصب لوله پنج لایه پکس PEX-AL-PEX PIPING

پس از برش و در صورت نیاز خم لوله، نصب لوله پنج لایه  PEX , PERT به دو روش انجام می گیرد:

در روش اول که بسیار ساده است به وسیله ابزار کالیبره داخل لوله را کمی گشاد می کنیم تا به کمک تیغه هایی که در انتهای کالیبر وجود دارد، با انجام حرکت چرخشی دیواره های لوله به شکل کونیک درآید.

این کار در نصب لوله 5 لایه بسیار مهم و ضروری است زیرا از آب بندی نادرست و نشتی آب جلوگیری می کند.

برای اتصال لوله، بعد از کالیبر زدن باید مهره اتصال را از لوله رد کنید و سپس حلقه مورد نظر و مخصوص را به سر لوله وارد کنید.

در انتها می بایست لوله را وارد اتصال کنید و به کمک آچار تخت و یا فرانسه آن را محکم کنید.

 

روش دوم نصب هم به همان آسانی روش اول است و پیچیدگی خواصی ندارد، تنها تفاوتی که با نصب به روش اول دارد این است که باید از ابزارهای مخصوص کمک گرفت.

اتصالات در این روش پرسی هستند که همین مهم باعث می شود تا از مهره استفاده نشود، بنابراین نصبت آن به روش دوم  سبک تر و ارزان تر است. اما توجه داشته باشید که در این روش هم قبل از اتصال حتما باید لوله ها را کالیبره کرد.

 

ابزارهای مورد نیاز برای لوله کشی پنج لایه

  • قیچی برش
  • اره برش
  • دستگاه برش
  • آچارهای مخصوص
  • قالبهای پرس
  • دستگاه پرس دستی
  • دستگاه پرس برقی
  • دستگاه خم کن لوله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

نحوه اجرای لوله کشی پنج لایه-لوله پنج لایه-لوله 5 لایه-نصب لوله پنج لایه پکس-PEX-AL-PEX PIPING-لوله پنج لایه PEX , PERT-نصب لوله 5 لایه-خط توليد لوله پنج لايه ، خط تولید لوله تک لایه پکس pex ،توليد لوله پنج لایه PEX ، تولید لوله هاي پنج لايه پکس، لوله 5 لایه ، خط تولید لوله pex-al-pex،لوله PEX،PEX-AL-PEX PIPE،لوله کامپوزيت آلومينيوم و پکس ،