با پیشرفت های انجام شده در صنعت تولید لوله و اتصالات، لوله های جدیدی با نام لوله های پنج لایه یا لوله های پکس وارد بازار شده اند. در واقع ایده لوله های جدید از لایه های مختلف و ترکیبی از فلز و پلیمر ارائه شد تا معایب لوله های قدیمی را نداشته باشد اما مزایای آنها را داشته باشد. 

مقاومت کافی در برابر ضربه یکی از مهم ترین ویژگی های لوله های پنج لایه محسوب می شود. این ویژگی در نتیجه ی وجود یک لایه مقاوم فلزی در بین لایه های پلاستیکی می باشد. 
به عبارتی می توان گفت با تولید این سری از لوله ها، مشکلات موجود در لوله های پروپیلنی و انواع لوله های تمام فلزی برطرف شده است. این نوع لوله ها توانسته اند با ویژگی ها و خصوصیات مطلوب خود، جایگاه ویژه ای در بین مدل های دیگر پیدا کنند. لوله کشی و نصب PEX یا همان لوله پنج لایه آسان است و اتصالات کمتری لازم دارد. با توجه به کیفیت و قابلیتهای این نوع لوله قیمت و هزینه های آن توجیه اقتصادی دارد.

همچنین دوام بالا و نیز قابلیت حفظ دمای مایعات هم باعث استقبال هر چه بیشتر از این سری لوله ها شده است. چرا که اغلب مردم نیاز دارند تا لوله هایی مقاوم و در عین حال با دوام را برای مصارف مختلف خود انتخاب کنند.

از منحصربفردترین ویژگی های لوله پنج لایه می توان به عدم نفوذ هوا و اکسیژن به داخل اشاره نمود. همین ویژگی سبب شده تا مایعات و سیالات به کمک لوله پنج لایها با حفظ کیفیت و دما به نقاط مختلف منتقل شوند. 

 

کاربرد های لوله پنج لایه

لوله پنج لایه کاربردهای وسیعی در سیستم های تآسیساتی و لوله کشی دارد. از مهم ترین کاربردهای لوله پنج لایه می توان به سیستم های لوله کشی ساختمان ها به ویژه در سرویس های بهداشتی اشاره نمود. 
استفاده از لوله های پنج لایه تنها به این این قسمت از ساختمان محدود نمی شود. در واقع باید گفت بخش عظیمی از کاربرد لوله پنج لایه مربوط به سیستم های گرمایش از کف منازل می باشد. 
 خوشبختانه به دلیل ضد زنگ بودن و نماندن رسوبات درون لوله پنج لایه از آن ها در محیط های مختلف استفاده می شود. یعنی علاوه بر کاربرد در سیستم های لوله کشی ساختمان می تواند در موتورخانه ها هم مورد استفاده قرار گیرند.

صنعت های مختلف نیز توانسته اند از ویژگی های مطلوب این سری از لوله ها در جهت افزایش کیفیت و راحتی کارهای خود بهره مند شوند. از جمله این صنایع می توان به صنایع تولیدی لوازم بهداشتی و آرایشی و نیز صنعت پزشکی اشاره کرد.
حتی در لوازم تولید گرمایش مانند پکیج ها و شوفاژها هم استفاده از لوله پنج لایه به چشم می خورد. 
نصب آسان و نیز نبود مشکلی مانند افت فشار مایعات که جزء مزیت های استفاده از لوله پنج لایه می باشند، باعث شده تا مردم بیشتر به سمت خرید اینگونه از لوله ها ترغیب شوند. 
عایق بندی و آب بندی قابل قبول در لوله پنج لایه نیز سبب امنیت کافی در استفاده از آن ها شده است. یعنی در تمام کاربری های اشاره شده به راحتی و بدون نگرانی از وجود نشتی و یا افت فشار از لوله پنج لایه استفاده می نمایند.

 

آیا لوله PEX-AL-PPEX مناسب لوله کشی است؟

 به طور کلی PEX یک ماده عالی برای لوله کشی سیستم های آب سرد و گرم باشد،از آنجا که انعطاف پذیر بالایی دارد به خوبی برای دماهای زیر صفر تا 200 درجه فارنهایت سازگار است. نصب لوله و اتصالات پنج لایه برای لوله کش ها آسان است. در لوله کشی پنج لایه اتصالات کمتری مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه های شما را کاهش می دهد.

لوله پنج لایه به دلیل داشتن مزایای فوق العاده و کارایی مطلوب توانسته است جزو پرفروش ترین محصولات در صنعت لوله کشی باشد. در ادامه در نظر داریم به ارائه ی اطلاعات مفصل در مورد لوله پنج لایه بپردازیم. تعویض لوله کشی یک ساختمان دردسر و مشکلات زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می شود از لوله های مرغوب و مدرن برای لوله کشی استفاده شود تا بتوانید مانع ایجاد مشکلات بعدی باشید. لوله هایی که طول عمر بالایی دارند، اگرچه هزینه ی بیشتری برای خرید و نصب دارند ولی می توان برای مدت زمان زیاد از کارایی آنها بهره مند شد. در بازار تنوع زیادی از لوله های فلزی و پلاستیکی برای لوله کشی موجود است و هر یک از آنها مزایا و چالش های خاص خود را دارند. امروزه متخصصان ساخت و تولید لوله ها موفق شده اند با معرفی انواع لوله پنج لایه ، تحول عظیمی ایجاد کنند. بدون شک لوله پنج لایه جزو بهترین انواع لوله های موجود برای لوله کشی هستند.
لوله پنج لایه از ترکیب لایه های مختلف با استفاده از فلز و پلیمر ساخته می شود. طراحی این لوله ها به گونه ای است که یک لایه آلومینیوم با استفاده از دو لایه پلیمر پوشش داده شده و برای چسباندن لایه ها به هم نیز از انواع چسب ها استفاده شده است.

 

معرفی انواع لوله پنج لایه 

لوله پنج لایه دارای انواع مختلفی است. کیفیت لوله پنج لایه به کیفیت پلیمر و همچنین استانداردهای به کار رفته برای تولید آنها وابسته است.  با توجه به نوع پلیمری که برای طراحی لوله پنج لایه استفاده می شود، می توانیم این محصولات را در سه دسته ی جداگانه طبقه بندی کنیم. ازانواع لوله پنج لایه می توان موارد زیر را نام برد:

لوله PEX-AL-PPEX : پلیمرهای به کار رفته در لوله PEX-AL-PPEX دارای پیوندهای بسیار مستحکم هستند. به گونه ای که تا دمای 95 درجه ی سانتیگراد کارایی خوبی دارند. به همین دلیل مهمترین کاربرد لوله PEX-AL-PPEX در لوله کشی آبگرمکن و شوفاژ است.
لوله های PERT/AL/PERT :تفاوت لوله های PERT/AL/PERT در مقایسه با سایر لوله های پنج لایه به نوع مولکول ها مربوط می شود. وجود پیوند های طولی در اجزای تشکیل دهنده ی آنها سبب شده که مقاومت آنها در برابر آب زیاد باشد. می توانیم لوله های PERT/AL/PERT را تا دمای 70 درجه سانتیگراد استفاده کنیم. با توجه به ویژگی هایی که دارند کارایی آنها در لوله کشی آب گرم ساختمان بسیار خوب است.
• لوله های PE/AL/PE: از دیگر انواع لوله های پنج لایه می توان لوله های PE/AL/PE را نام برد. پلیمر اصلی به کار رفته در این لوله ها پلی اتیلن است. این نوع از لوله ها قابلیت چندانی در برابر فشارهای بالا ندارند. به همین دلیل توصیه می شود برای لوله کشی گرم ساختمان از آنها استفاده نشود. با توجه به اینکه لوله های PE/AL/PE دارای قیمت مناسبی هستند جزو پرفروش ترین لوله های 5 لایه می باشند.

 

مشخصات لوله پنج لایه

توجه به مشخصات لوله پنج لایه در زمان خرید بسیار مهم است. در ادامه اطلاعاتی را در مورد مشخصات یک نمونه از این لوله ها را در اختیار شما قرار داده ایم. این مشخصات لوله پنج لایه با توجه به نوع آنها می تواند متغیر باشد. 


•    ضریب انتقال حرارتی در لوله : (W/mk)0.40                                    
•    ضریب انبساط طولی :  6-^10*25(M/mk)                                                                            
•    درجه حرارت لوله: 80 (درجه سانتی گراد)                                                            
•    حداکثر درجه حرارت لوله: 100 (درجه سانتی گراد)                                       
•    حداقل میزان درجه برودت لوله: 40- (درجه سانتی گراد)                                                 
•    تحمل فشار در مدت زمان 50 سال : 10 (bar)                             
•    ضریب زبری لوله:  0.003 (میلیمتر)    

      

ویژگی های لوله پنج لایه

مهمترین ویژگی های لوله پنج لایه چیست؟ برای ساخت و تولید این لوله ها از تجهیزات خاصی استفاده شده است. این امر سبب شده لوله های پنج لایه به ویژگی های منحصر به فردی مجهز شوند. همین امر کارکرد آنها را نیز افزایش داده است. به عنوان مثال لوله های تک لایه دارای انبساط طولی زیادی هستند و این مورد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، در حالی که در لوله های پنج لایه به دلیل تدابیر ویژه، این نوع از نقص ها به مقدار زیاد حذف شده است. در واقع باید بگوییم لوله های پنج لایه ، حالت تکامل یافته لوله های یک لایه هستند. از اصلی ترین ویژگی های لوله پنج لایه می توان موارد زیر را در اولویت قرار داد:

1.قدرت بالا
2.مناسب بودن برای باز و بسته کردن انواع اتصالات
3.آب‌بندی سیستم اتصال
4.انواع اتصالات
5.مقاومت زیاد در برابر فشار و همچنین درجه حرارت بالا
6.شکل‌پذیری و البته انعطاف‌پذیری
7.سازگار کافی با محیط‌ زیست

 

روش تولید لوله پنج لایه

لوله پنج لایه به چه صورتی تولید می شود؟ لوله پنج لایه با استفاده از دو لایه چسب، یک لایه فلز و دو لایه پلیمر ساخته می شوند. به همین دلیل مقاومت بالایی در مقایسه با لوله های تک لایه دارند. البته باید به کیفیت چسب به کار رفته در ساخت آنها توجه شود. اگر متریال اولیه ی نامرغوب برای ساخت استفاده گردد در این صورت نه تنها کارایی آنها خوب نخواهد بود، بلکه نمیتوانیم از لوله پنج لایه در بخش های مختلف استفاده کرد. لوله پنج لایه در واقع ترکیب یک لوله ی فلزی و دو لوله ی پلی اتیلن می باشد. 
لوله های فلزی و پلیمری هر یک مزیت و معایب خاص خود را دارندو با ادغام کردن خواص این دو لایه، کارشناسان توانسته اند محصولی با کارایی خوب تولید کنند. به عنوان مثال لوله های فلزی مقاومت بالایی دارند و کم هزینه هستند ولی وزن آنها زیاد است و از سوی دیگر به سرعت دچار زنگ زدگی می شوند. لوله های پلی اتیلن وزن کمتری دارند ولی تحمل دمایی آنها زیاد نیست. در حالیکه لوله پنج لایه هم در مقایسه با لوله های فلزی، وزن کمتری دارد و هم تحمل دمایی آنها زیاد است. ساختار لوله پنج لایه به گونه ای می باشد که سبب مقاومت آن گردیده است.

 

مزایای لوله پنج لایه

لوله پنج لایه دارای مزایای زیادی است. به همین دلیل در حال حاضر توانسته بازار فروش خوبی داشته باشد و در اولویت انتخاب افراد زیادی قرار گیرد. لوله پنج لایه توسط شرکت های داخلی و خارجی مختلفی تولید می شوند. در صورتی میتواند از همه ی مزایای لوله پنج لایه به خوبی بهره مند شوید که نمونه های مرغوب را خریداری کرده باشید. ازاصلی ترین مزیت استفاده از لوله های پنج لایه می توان موارد زیر را در اولویت قرارداد:

o    صرفه جویی در مصرف سوخت 
o    پاک بودن هوا
o    ثابت ماندن در برابر حرارت
o    استحکام بالا در مقابل زلزله
o    مقاومت بالا در برابر نشست های ساختمانی
o    قابلیت انعطاف پذیری
o    زیبایی منحصر به فرد در لوله کشی
o    تحمل فشار و البته دمای بالا
o    مقاومت زیاد در برابر نفوذ اکسیژن
o    نصب ساده و راحت
o    عدم منتقل شدن صدا
o    مقاومت زیاد در برابر انواع ضربه
o    مقاومت زیاد در برابر اشعه های مضر نور خورشید

 

کاربرد لوله پنج لایه

لوله پنج لایه دارای کاربردهای زیادی است. این امر سبب شده است که از آن در صنایع گوناگون استفاده شود. روز به روز نیز به کاربرد لوله پنج لایه افزوده می شود. اگر به دنبال خرید لوله های مرغوب برای لوله کشی در ساختمان هستید، پیشنهاد ما برای شما انتخاب این نوع از لوله ها است.آنها بیشترین کاربرد را در لوله های بهداشتی دارند. در صورتی که برای لوله کشی از این محصولات استفاده کنید، لوله های موجود کمتر دچار رسوب و گرفتگی خواهند بود. به دلیل اینکه این لوله ها دارای تحمل بالایی هستند و بهترین انتخاب برای لوله های شوفاژ و رادیاتورها می باشند. از اصلی ترین کاربرد لوله پنج لایه می توان موارد زیر را نام برد:

1.  همه ی لوله های بهداشتی آب سرد و گرم
2.  سیستم تهویه مطبوع
3.  سیستم های گرمایشی
4.  سیستم سیستم گرمایشی کف
5.  صنایع پزشکی
6.  سیستم تهویه مطبوع
7.    انتقال گازهای پزشکی

همه ی تجهیزات و محصولاتی که در لیست فروش ما موجود است با بررسی دقیق کارایی آنها انتخاب شده اند. ما لوله های 5 لایه ی با کیفیت و اصل را به دست شما خواهیم رساند. اعتماد شما سرمایه ما است. به همین دلیل کارشناسان بخش فروش ما حساسیت ویژه ای را برای انتخاب برندهای معتبر مدنظر دارند. ممکن است بپرسید در بین برندهای یاد شده کدام یک می تواند بهترین گزینه باشد؟ هر کدام از آنها عملکرد ویژه ای دارند. متناسب با شرایط و بودجه ای که برای انواع لوله های پنج لایه انتخاب کرده اید می توانید نمونه های مرغوب را در اولویت قرار دهید.

 

مراقبت از لوله های پنج لایه

مراقبت از لوله های پنج لایه در زمان لوله کشی ساختمان بسیار مهم است. توصیه می شود رول لوله را به طور مستقیم بر روی کف ساختمان قرار ندهید. می توانید آن را بر روی کارتن یا مقوا نگهداری کنید. این امر آسیب های احتمالی را در زمان کار از بین می برد. مسیر لوله کشی را از پوکه های نوک تیز پاک کنید. بعد از لوله کشی، لازم است مهندس ناظر اتصالات انجام شده را تست و تایید کند.

 

نکات ایمنی برای استفاده از لوله پنج لایه

توجه به برخی از مهمترین نکات ایمنی در زمان استفاده از لوله پنج لایه از اهمیت زیادی برخوردار است. این نکات ایمنی به شما اجازه می دهد هم از بروز هرگونه حادثه جلوگیری کنید و هم به خوبی از کارایی لوله پنج لایه بهره مند شوید. از آنجایی که یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده لوله پنج لایه، پلیمر است، باید اصول لازم برای نگهداری و استفاده از آن مد نظر قرار گیرد زیرا پلیمرها در دراز مدت در اثر دما و فشار زیاد دچار فرسایش خواهند شد. از اصلی ترین نکات ایمنی در نگهداری و نصب لوله پنج لایه می توان موارد زیر را در اولویت قرار داد:


o    حذف لوله های پنج لایه دارای ترک سطحی
o    خودداری از پیچش لوله
o    توجه به اتصالات در حین جوشکاری
o    محافظت از تابش نور مستقیم
o    تمیز کردن لوله های چرب و کثیف
o    استفاده از عایق مناسب
o    خودداری از ضربه ی فیزیکی
o    تنظیم کردن دمای دستگاه جوش
o    استفاده از نوار تفلون به منظور آب بندی
o    پرهیز از قرار دادن لوله پنج لایه در شعله مستقیم
o    رعایت عمق جوش
o    توجه به جدول راهنمای جوش
o    انجام تست فشار
o    پوشاندن روی لوله بعد از تست فشار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

مزایای لوله پنج لایه،ساختار لوله پنج لایه،مشخصات لوله پنج لایه،لوله PERT/AL/PERT،انواع لوله پنج لایه ،تولید لوله و اتصالات،لوله پنج لایه،لوله پکس،لوله کشی PEX،نصب PEX،ویژگی لوله پنج لایه،کاربرد لوله پنج لایه،استفاده از لوله پنج لایه،مزیت لوله پنج لایه،لوله PEX-AL-PPEX،نصب لوله و اتصالات پنج لایه،لوله کشی پنج لایه

مزایای لوله پنج لایه|ساختار لوله پنج لایه|مشخصات لوله پنج لایه|تولید لوله پنج لایه|ویژگی لوله پنج لایه|کاربرد لوله پنج لایه|استفاده از لوله پنج لایه|مزیت لوله پنج لایه|لوله PEX-AL-PPEX|