خط توليد پانل ديوارپوش UPVC|خط توليد کفپوش PVC|خط توليد پارکت|خط توليد پانل و تايل سقف کاذب|خط توليد پانل ديوارپوش UPVC|خط توليد کفپوش PVC|خط توليد پارکت|خط توليد پانل و تايل سقف کاذب| در و پنجره دو جداره UPVC| در و پنجره PVC|شيشه هاي دو جداره| پنجره هاي دو جداره UPVC|درب و پنجره دو جداره UPVC

پلي وينيل کلرايد PVC

پي و ي سي PVC ترکيبي است از مشتقات نفت خام و گاز کلر که طي فرايند پليمر يزاسيون توليد مي شود .

uPVC مخفف کلمات ( unplas poly vinyl chloride ) مي باشد و اصلي ترين ماده تشکيل دهنده پروفيل ( polyvinyl chloride ) است . اين ماده حدود 85 در صد ترکيب آميره اوليه توليد پروفيل uPVC را تشکيل مي دهد ، علاوه بر اين ماده ، مواد افزودني ديگري نيز جهت ايجاد خواص مورد نياز به ترکيب اضافه مي شود که عدم وجود آنها يا تغيير ميزان بکار رفته در فرمولاسيون ميتواند محصول نهايي ساخته شده را به شدت تحت تأثير قرار دهد .

از مواد افزودني ميتوان به شرح زير اشاره کرد :

 1) پر کننده ها Fillers

2) روانسازها Lubricants

3) تثبيت کننده هاي حرارتي Stabilizers

4) تثبيت کننده هاي رنگي

5) کمک فرايندها

 6) مقاوم کننده ها در مقابل ضربه Impact Modifier

عبارت پي و ي سي PVC و وينيل بطور رايج نه تنها با مرجع پليمر بلکه براي همه موادي که پي و ي سي PVC يک سازنده آنست استفاده مي‌شود. پلي وينيل کلرايد پلاستيکي با موارد استفاده نامحدود است .در شرايط حاضر يکي از ارزشمندترين محصولات صنعت پتروشيمي ست .

بطور عمومي بيشتر از 50% از پي وي سي ساخت بشر در ساختمان سازي استفاده مي‌شود .زيرا پي و ي سي PVC ارزان بوده وبه سادگي سر هم بندي مي‌شود. در سالهاي اخيرپي و ي سي PVC جايگزين مواد ساختمان سازي سنتي نظير چوب سيمان و سفال در بسياري از مناطق شده است با وجود ظهور يک ماده ايده ال در ساختمان سازي همچنان نگراني در رابطه با هزينه پي و ي سي PVC براي محيط زيست طبيعي و سلامتي انسان وجود دارد.

موارد استفاده فراواني براي پي و ي سي PVC وجود دارد از جمله : وينيل سايدينگ? علامت مغناطيسي کارت ها? برش عمودي پنجره ها? صفحات گرامافون که منبع اسم گذاري براي صفحات وينيل است? لوله? لوله کشي? کانال و لوازم نصب کردني? کيف هاي ارزان قيمت?پنجره‌هاي تاريک( بدون ديد) ودر شکل نرم آن براي لباس ?اثاثه يا لوازم داخلي نظير پرده ?کف سازي و ساختن سقف? پوسته کابل هاي الکتريکي? توپ هاي بازي سبک وزن.

همچنين ماده ايست که اغلب براي لوله کشي آب و فاضلاب بعلت ارزان بودن طبيعي و انعطاف‌پذير بودن استفاده مي‌شود. فيلم پي وي سي مي‌تواند به‌وسيله گرم شدن درز گيري شود و همچنين به‌وسيله ارتعاش فرکانس بالا و يا به‌وسيله اعمال يک فشار مجهز به مانع براي جلوگيري از چسبيدن به آرواره‌هاي داغ استفاده شود. روش ديگر مهروموم کردن اين است که ورقه‌ها را در کنار هم بدوزيم که اگر نرم کننده بطور صحيح اضافه شده باشد بعلت مقاومت قابل توجه در برابر گسيختگي اين امر ممکن است.

 

 تکنيک هاي شکل دادن پي و ي سي PVC :

 مخلوط کن هاي پودري :مخلوط کردن مواد مختلف توسط اين مخلوط کننده‌ها انجام مي‌گيرد البته بايد توجه کرد که در مخلوط کردن پايدارکننده‌ها بايد مقدار آنها نسبتاً کم باشد.

روان کننده‌ها پيگمنت ها : امکان ايجاد اشکالات عملي وجود دارد.

 دستگاه‌هاي ژليفيکاسيون : معمولاً از نوع ماشينهاي تهيه ورقه مي‌باشند.

 دستگاه‌هاي فرم دادن : شامل يک يا چند پيچ مته‌اي گردان است.

کلندر ها : جهت تهيه ورقه‌هاي طويل از کائوچو و ترموپلاستيک ها رزين نرم شده را بين دو و يا چند سيلندر عبور مي‌دهند.

 شکل دادن در فشار کم : قالب گيري به‌وسيله فشار و انژکسيون بسيار سريع و براي تهيه اشيا قالب گيري شده با ابعاد کم و متوسط به کار مي‌رود.

 قالب گيري به روش تزريقي: اکستروژن وشکل دادن حرارتي نيز از روش هاي ديگر هستند.

 تاريخ پلي وينيل کلرايد بطور اتفاقي در دو موقعيت کوچک در قرن 19 کشف شد اولين بار در سال 1835 به‌وسيله هنري ويکتور رگنالت ودر 1872 به‌وسيله اوگن بومان .در هردو موقعيت پليمر زماني آشکار شد که جامد سفيد رنگ داخل فلاسک وينيل کلرايد در معرض نور آفتاب قرار گرفت .

آمايش(تدارک) پي و ي سي PVC به‌وسيله پليمريزاسيون مونومر وينيل کلرايد شکل مي‌گيرد .توليد تجارتي قسمت اعظم پي و ي سي PVC عمدتاً از طريق بسپارش تعليقي انجام مي‌شود واز بسپارش هاي توده‌اي و امولسيوني به ميزان کمتر واز بسپارش محلولي به ندرت استفاده مي‌شود پلي وينيل کلرايد از بلورينگي ناچيزي برخوردار بوده اما به علت زنجيرهاي حجيم بسپار (نتيجه استخلاف بزرگ کلر)از استحکام وسختي برخوردار است.تي جي براي آن بالا وبه ميزان 81 درجه سانتيگراد است ولي ميزان اين تي جي آنقدر بالا نيست که فرايند با روشهاي گوناگون را دچار مشکل کند. در مقابل حرارت و نور نسبتاً ناپايدار بوده وکلريد هيدروژن از آن خارج مي‌شود. اين ماده اثرات زيانبخشي روي خواص اشيا دم دست (اجزاي الکتريکي)علاوه بر اثرات فيزيولوژيکي بر جاي مي‌گذارد.

پي و ي سي PVC پلاستيکي سخت است که به‌وسيله اضافه کردن روان کننده‌ها نرم و انعطاف‌پذير مي‌شود. بيشترين مورد استفاده آن فتاليت است .

 پيش از قرن بيستم شيميدان روسي ايوان استرا ميسلنسکي و فريتز کليت از کمپاني گريشم الکترون شيمي آلمان هردو تلاش کردند تا پي و ي سي PVC را در محصولات تجاري به کار گيرند اما مشکلات در فرايند? سختي و گاهي شکنندگي پليمر تلاش هاي آنها را بي نتيجه مي‌گذاشت.

 در سال 1926 والدو سيمون از بي اف گودريچ روشي براي نرم کردن پي و ي سي PVC به‌وسيله مخلوط کردن آن با افزودني هاي گوناگون گسترش داد. نتيجه ماده‌اي انعطاف‌پذير بود که به سادگي در فرايند ها شرکت مي‌کرد وبزودي در استفاده‌هاي تجاري شايع شد.

 در اواخر 1960دکتر جان گريچ ودکتر موريس جانسون اولين کساني بودند که به وضوح سرطان زايي مونومر وينيل کلرايد براي انسان را شناسايي کردند زمانيکه بر روي کارگران دايره پليمريزاسيون وينيل کلرايد در بي اف گود ريچ آزمايش کردند . اعتقاد بر اينست که بيشتر محصولات وينيلي زمانيکه بطور صحيح مصرف شوند عموماً بي ضررند هر چند تعدادي از افزودنيها و نرم کننده‌ها از محصول وينيلي مي‌توانند نشت کنند. حتي با وجود اينکه پي و ي سي PVC اسباب بازي هاي نرم به منظور نوزادان براي سالها ساخته شده است اين نگراني وجود دارد که اين افزودنيها از اسباب بازي هاي نرم به دهان کودکاني که آنرا به دهان مي‌برند نشت کند. با وجود اينکه محصولات پي وي سي توليد شده اند يکي از بيشترين مواد سمي شيميايي بنام ديوکسين را منتشر مي‌کنند.

 

محصولات پي وي سي زمانيکه مي‌سوزند يا دفن مي‌شوند مي‌توانند مضرانه نفوذ کنند. سوزاندن توليد وآزاد سازي مقدار زيادي ديوکسين است و اجزاي تشکيل دهنده کلرين که محيط زيست را مي‌آلايد.

 در ژانويه 2006 اتحاديه اروپا يک تحريم براي 6 نوع فتاليت نرم کننده در اسباب بازي ها قرار داد. در سال 2003 کميسيون امنيتي محصولات مصرفي آمريکا عريضه براي تحريم مشابه در ايالات متحده را انکار کرد. با وجود اين در آمريکا بيشتر کمپاني ها به طور اختياري اسباب بازي هاي بشر ساخت پي وي سي براي نوزادان را متوقف کرد.

درب و پنجره pvc :

پنجره ها مرزهاي خانه شما و دنياي بيرون هستند . انرژي گرمايشي و سرمايشي با عايق بندي پروفيل ها و  شيشه هاي دو جداره در خانه حفظ شده و نيازي به هزينه هاي اضافي براي مطلوب نگه داشتن دما نخواهد بود . در و پنجره هاي دوجداره تاثير زيادي در نما و شکل ظاهري ساختمان دارند . با توجه به اين مطلب که هزينه اوليه اين پنجره ها زياد به نظر مي رسد ، ولي امروزه مهندسين معمار در طراحي و اجراي واحدهاي ساختمان ،  پنجره هاي دوجداره را با توجه به مزيتهاي ذيل مورد استفاده قرار مي دهند .

ساخت درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC از نوع سخت در سال 1960 در اروپا آغاز شد . با پيشرفت تکنولوژي و افزايش هزينه توليد درب و پنجره هاي چوبي? آهني و آلومينيومي استفاده از اين نوع درب و پنجره ها رونق روز افزون يافته است .

سهولت ايجاد تنوع در طرح و رنگ ?استقامت فيزيکي وپايداري در برابر شرايط جوي متفاوت و همچنين قابليت باز يافت پي وي سي بکار رفته در ساخت درب و پنجره ، موجب تحولات عمده اي در اين صنعت شد .

 بکارگيري شيشه هاي دو جداره خاصيت عايق بودن در مقابل صدا و حرارت را در درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC افزايش داده است ، امروزه در کشورهاي اروپايي بيش از 70 درصد سهم بازار درب و پنجره متعلق به UPVC است .

کارائي و تنوع شکل و رنگ : تنوع رنگ و قابليت ساخت با طرح هاي متنوع ، پنجره ها را براي هر نوع معماري مناسب مي سازند .

قابليت چرخش پنجره بر روي دو محور افقي و عمودي بوسيله چرخش دستگيره : امکان استفاده راحت براي تهويه ي هوا يا باز و بسته کردن پنجره ها را فراهم مي سازد .

اقتصادي : درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC نياز به رنگ آميزي ندارند و بنا به درخواست مشتري بصورت سفيد و يا رنگي توليدمي شود. درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC به راحتي با محلول هاي آب و صابون تميز مي وند و نيازي به جلا و رنگ آميزي هاي دوره اي ندارد .

بهداشتي و مقاوم : بنا به خواص ماده  UPVC ، درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC مقاومت بسيار خوبي در مقابل شرايط مختلف جوي، رطوبت ?حرارت و سرما از خود نشان مي دهند . بخصوص در محيط هاي اسيدي و بازي دچار خوردگي و پوسيدگي نمي شوند . علاوه بر آن رشد باکتري ها در ماده pvc بسيار محدود بوده و در مجموع ?اين خواص استفاده از درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC در بيمارستان ها و آزمايشگاه ها را برجسته مي سازد .

عايق صوتي : شيشه هاي چند جداره ، نوع گاز مصنوعي بين جدار شيشه ها ، استفاده از درزگير هاي لاستيکي مناسب و همچنين فضاي متخلخل پروفيل uPVC ،موجب شده اين پنجره ها نسبت به پنجره هاي فلزي سبکتر بوده ، در عين حال عايق خوبي در مقابل صوت مي باشند و مقاومت کافي در برابر بادو طوفان و لرزش در هنگام وزش باد از خود بروز دهند.

هم بستگي با طبيعت : مواد uPVC صد در صد قابل بازيافت و برگشت به چرخه توليدند . همچنين پنجره هاي قديمي و ضايعات ساخت درب و پنجره هاي پي وي سي UPVC مي توانند خرد شده و مجدد? در ساخت ديگر محصولات مورد استفاده قرارگيرند .

عايق گرما و سرما : طبق مطالعات سازمان بهينه سازي مصرف سوخت ، 48 درصد راه هاي نفوذ هوا از پنجره ها و 24 درصد آن از درها است . عايق بودن شيشه ها ، اتلاف انرژي هاي سرمايشي و گرمايشي را نزديک به 54 درصد کاهش مي دهد .

ضد اشتعال و برق گرفتگي : دماي احتراق ماده  ( UPVC   380درجه سانتي گراد است ، که در مقايسه با پنجره هاي چوبي ديرتر مشتعل شده و برخلاف چوب ماده UPVC با دور نمودن منبع حريق خود به خود خاموش مي شود .همچنين استفاده از مواد افزودني (مولتي فايرها) سرعت انتشارحريق را بسيار کند    مي کند . مقاومت الکتريکي ماده UPVC بسيار بالا بوده و بدون نياز به سيستم ارت ،خطر برق گرفتگي را به حداقل مي رساند .

جلوگيري از ورود آلودگي و گرد و غبار : زوارهاي لاستيکي ظريف و زيبا و با طرحهاي خاص موجب جلوگيري از نفوذ گرد و غبار , رطوبت ,صدا و آلودگي ناشي از دود صنايع و اتومبيل ها مي شود و اين امر تا حد زيادي نگراني خطرات ناشي از آلودگي هوا را کاهش مي دهد .

ايمني : پروفيل هاي گالوانيزه با ضخامت 5/1 mm درون پروفيل uPVC موجب استحکام بيشتر پنجره ها مي گردد. استفاده از يراق آلات مناسب ? ضريب ايمني پنجره ها را دربرابر سرقت بالا مي برد.

 

 مزاياي در و پنجره هاي دوجداره UPVC:

- عايق در مقابل اتلاف انرژي ( برودتي – حرارتي تا70%)

- کاهش آلودگي صوتي با توجه به ساخت و سازهاي بسيار در شهرها

- مقاوم در برابر اشعه ماوراي بنفش (UV) و حذف اثرات مخرب آن و متناسب با هر نوع شرايط آب و هوايي

- عايق در مقابل گردو غبار و ساير آلودگي ها

- خود رنگ و مصون از رنگ خوردگي و پوسيدگي

- قابل تميزشدن به سهولت با آب و صابون

- کاهش تابش سرد

- کاهش هزينه تاسيسات سرمايشي و گرمايشي در ساختمان ( کاهش 50 % مصرف سوخت)

- هوابندي کامل

- تنوع در طرح و نوع بازشو ها ( ثابت ، يک جهت بازشو ، دو جهت بازشو ، کشوئي ، فولکس واگني و آکاردئوني)

- سهولت در نصب

- قابليت نصب توري هاي جمع شونده و ثابت

- ايمني بالا با استفاده از مدرن ترين يراق آلات و تعبيه قفلها ي متعدد در داخل چار چوب - مورد حمايت سازمان بهينه سازي مصرف سوخت کشور

 نماي UPVC   :

استفاده از نماي UPVC در ساختمان ، يک عمر انسان را از تعمير و بازسازي بي نياز مي سازد.

 نماي UPVC را مي توان در کليه سطوح مانند سفال ،آجر،چوب ، بتن ،آهن و يا هر سطح ديگري نصب نمود.

نماي UPVC عايق گرما ، سرما و صوت و مهمترين عامل در صرفه جوئي حرارت محسوب مي گردد.

 نماي UPVC بسيار زيبا و دلنشين بوده و فضاي دلنشيني را براي محيط زندگي حاکم مي کند.

سبک بودن نماي UPVC اين امکان را به طراحان و انبوه سازان مي دهد تا به دليل وزن ناچيز آن در پي ساختمان ها محاسبه و مصرف مصالح از بابت نماي ساختمان را به حداقل برسانند.

همراهي و هماهنگي کامل با ديگر محصولات اين شرکت مانند پوشش سقف شيبدار شينگل و نماي UPVC و ديوار پوش و  پارکت و  سقف کاذب در ساخت نماي UPVC از مواد و رنگ هايي استفاده شده که اولا دافع نور خورشيد بوده ، دوما پاسخ گوي همه سليقه ها مي باشد ، سوما روانشناسان اين رنگ ها را براي ايجاد محيط آرام بخش در زندگي شهري پيشنهاد کرده اند.

 

کفپوش pvc  :

 ويژ گيهاي فرايند ، نکات فني وشرايط عملياتي:

 جهت توليد کفپوشهاي پي وي سي دو راه وجود دارد،يکي ازاين روشها اکستروژن مي با شد.در اين روش اکستروژن تزريق و اختلاط به اکسترودر وارد مي گردد.پس از خروج از قالب بصورت فيلم در ضخامت معين در آمده? مراحل بعدي لايه گذاري انجام مي گيرد . روش ديگر نيز مانند روش اکستروژن بوده ،با اين تفاوت که بجاي اکسترودر ازکلندر استفاده مي گردد .

برچسب ها :خط توليد پانل ديوارپوش UPVC،خط توليد کفپوش PVC،خط توليد پارکت،خط توليد پانل و تايل سقف کاذب ، در و پنجره دو جداره UPVC، در و پنجره PVC ، شيشه هاي دو جداره ، پنجره هاي دو جداره UPVC ،درب و پنجره دو جداره  UPVC،خط توليد پانل ديوارپوش UPVC|خط توليد کفپوش PVC|خط توليد پارکت|خط توليد پانل و تايل سقف کاذب