لوله چند لایه

امروزه در ساختمان‌های جدید از این دو نوع لوله استفاده می‌شود. لوله‌های تک لایه از جنس پلی پروپیلن هستند. جنس این لوله‌ها باعث می‌شود تا در برابر افت فشار و دما مقاومت نداشته و قابلیت نفوذ اکسیژن به درون لوله باعث پوسیدگی سریعتر آن شود. به همین دلیل از بین این دو نوع لوله، استفاده از لوله‌های چند لایه استانداردتر و گزینه‌ بهتری است. 

 

لوله‌ چند لایه چیست؟ 

در طراحی لوله چند لایه با ترکیب فلز و پلیمر، ترکیبی ساخته‌اند که مقاومت و نفوذناپذیری فوق‌العاده داشته باشد. در اصل لوله‌های چند لایه از ترکیب لوله‌های تک لایه‌ پلیمری، با فلز آلومینیوم ساخته شده است.

اضافه شدن لایه آلومینیومی به لوله‌های پلیمری تک لایه، باعث شده است تا ضریب انبساط لوله‌ها کم شود و در برابر فشار آب، طول آن‌ها تغییر نکند. همچنین از نفوذ اشعه خورشید و اکسیژن جلوگیری کرده و در نتیجه از پوسیدگی نجات پیدا کنند. این لوله‌ها سبک بوده و قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به لوله‌های تک لایه دارند و به راحتی بدون نیاز به دستگاه لوله خم کن، خم می‌شود.

 

مزایای لوله چند لایه

به طور کلی مزایای استفاده از لوله چند لایه عبارت است از:

•             قابلیت انبساط طولی محدود

•             قابلیت تحمل فشار و دمای بالا

•             جلوگیری از نفوذ اکسیژن، ضدپوسیدگی و خوردگی

•             دارای مقاومت شیمیایی 

•             مقاوم در برابر ضربه و زمین لرزه

•             جلوگیری از رسوب

•             قابلیت‌انعطاف‌پذیری

 

 پلیمر مورد استفاده در این نوع لوله‌ها، PEX  پکس یا PERT است. پلیمر پکس، پلی اتیلنی است که ساختار مولکولی آن به صورت طولی و عرضی (شبکه‌ای) درآمده است، در نتیجه نسبت به پلی اتیلن پرت، فشار و حرارت بیشتری را تحمل می‌کند. در حالی‌که پرت دارای ساختار مولکولی طولی است. پلی‌اتیلن پکس اصطالاحا از نوع گرماسخت و پلی اتیلن پرت از نوع گرما نرم است. در واقع، پکس مقاومت بیشتر نسبت به حرارت و پرت به علت صیقلی بودن چسبندگی بیشتری به لایه آلومینیومی دارد.

 

کاربرد لوله‌های چند لایه

تا اینجا تصورمان از کاربرد لوله‌های چند لایه تنها محدود به لوله‌ کشی‌های آب بود. اما این لوله‌ها در موارد دیگری هم استفاده می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

•             سیستم‌های بهداشتی آب سرد و گرم

جهت لوله‌کشی آب سرد و آب گرم در بخش بهداشتی ساختمان‌ها

•             صنعت و پزشکی

در کشتی‌سازی، ماشین‌سازی و همچنین در پزشکی برای سیستم‌های دیالیز 

•             سیستم‌های گرما و سرما

جهت اتصال به رادیاتور، سیستم‌های گرمایش از کف و همچنین سیستم‌های سرمایشی و تهویه مانند فن کوئل

 

معرفی انواع لوله‌های چند لایه

لوله‌های چند لایه عموماً با عنوان لوله های پنج لایه شناخته می‌شوند. اتصالات این لوله‌ها از طریق روش‌های مکانیکی و به صورت برشی یا پیچ و مهره است.

  PEX-AL-PEX این لوله‌ در لایه بیرونی و درونی از پلی اتیلن پرت ساخته شده که با چسب به لایه میانی از جنس آلومینیوم متصل شده است.

  PERT-AL-PERT در دو طرف این لوله از پلی‌اتیلن پرت استفاده شده است. از این نوع معمولا برای ساخت لوله‌ها آب گرم استفاده می‌شود. 

  PE-AL-PE این نوع لوله چند لایه تنها برای سیستم‌های لوله‌کشی آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله ها منعطف بوده و تنها قابلیت تحمل فشار 20 اتمسفر دارد. 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

خط توليد لوله پنج لايه ، خط تولید لوله تک لایه پکس pex ، ماشین آلات توليد لوله پنج لایه PEX ، دستگاه تولید لوله هاي پنج لايه ، کارخانه تولید لوله پنج لایه PEX ، خط تولید لوله 5 لایه ، راه اندازی خط تولید لوله pex-al-pex،لوله PEX