خط توليد لوله پلی اتيلن دو جداره (اسپیرال)

 

فرايند توليد لوله های پلی اتيلن دو جداره (اسپیرال)

 

در اين تكنولوژي توليد، از دو اكسترودر مجزا، يكي جلوله اسپیرال پلی اتیلن جهت توليد پروفيل هاي توخالي با سطح مقطع مستطيلي (داكت) (Duct profile) و ديگري جهت توليد پروفيل خط جوش (با سطح مقطع I شكل) (Strip profile) بين پروفيل هاي داكت استفاده مي گردد.

 در چيدمان خط توليد اين دو اكسترودر بصورت عمودي بر هم در نظر گرفته شده و بطوريكه پروفيل داكت پس از خروج از داي اكسترودر تحت تانك خلا كاليبره شده و با عبور از حمام خنك كاري تا اندازه اي سرد شده كه مشخصات ابعادي خود را بتواند حفظ كند و در عين حال دماي لازم جهت برقراري جوش مناسب با پروفيل خط جوش را كه توسط اكسترودر دوم توليد مي گردد را داشته باشد.

در نهايت پروفيل داكت حول يك استوانه كه قطر بيروني آن معادل قطر داخلي محصول نهايي است پيچيده شده و فضاي بين دو پروفيل داكت با پروفيل جوش پر مي شود همچنين حضور يك فك فشار نده اتصال بهتر دو پروفيل را به هم تسهيل كرده و لوله توليدي را به جلو حركت مي دهد. برش لوله در ابعاد مورد نظر نيز فاز نهايي توليد خواهد بود.

 

 خط تولید لوله های پلی اتیلن اسپیرال

 

 

خط تولید لوله های PE اسپیرال

فرآيند توليد لوله هاي پلي اتيلن اسپیرال مانند لوله های پلی اتیلن ، به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شود 

 تولید لوله پلی اتیلنسپس مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند . سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .

حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد .

لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي شوند .

 

ابعاد لوله اسپیرال لوله اسپیرال پلی اتیلن

با توجه به توليد‌ات بر اساس استاندارد13476-2006 prEN ابعاد مطابق با جدول زير که در استاندارد مذکور آمده است, می‌باشد.

لوله‌های اسپيرال در كانادا و ايالات متحده مطابق ASTM F894 (لوله هاي پلي‌اتيلن پروفيل فاضلابي با قطر بالا) توليد مي‌شود. همچنين مي تواند مطابق با استانداردهاي بين المللي ويژه مانند CSAB185.2 يا BNQ3624-120 توليد شود.

 

اتصالات لوله هاي اسپيرال

امروزه اتصالات پلي اتيلن عمده مورد مصرف در شبكه هاي آبي و فاضلابي شامل چهار بخش زير مي باشد:

:: انشعابات (سه و چهارراه)

:: منهول ها

:: كوپلرها (رابط)

:: سيفون‌ها لوله اسپیرال پلی اتیلن

مشخصات مواد اوليه مصرفي در تمام اتصالات يكسان و همان مواد اوليه مورد مصرف جهت لوله ها مي باشد كليه آزمون هاي مورد الزام براي كنترل مواد اوليه مصرفی جهت توليد لوله و اتصالات PE نيز بايد با دقت انجام پذيرد.

استفاده از مواد ضايعات توليد مشابه در صورت شستشوي كامل و عدم وجود اشياي خارجي تا ميزان 5٪ وزني مجاز مي باشد. (ليكن توصيه مي گردد در جهت حفظ كيفيت لوله ها و اتصالات پلی اتیلن و استفاده از حداكثر عمر بهره برداري، از ضايعات استفاده نگردد.)

اتصال لوله هاي دو جداره به يكديگر در طول خط لوله طبق مشخصات زير صورت مي پذيرد.

 

اتصالات كوپلينگي:

اين اتصال بصورت حلقه هائي از جنس پلي اتيلن متناسب با سايز لوله ها مي باشد كه در اثر حرارت منقبض شده و بصورت شرينگ عمل مي نمايد و به سطح خارجي لوله ها، در محل اتصال كاملاً محكم شده و باعث اتصال لوله و از نشت مايعات داخل آن جلوگيري مي نمايد. لوله اسپیرال پلی اتیلن

 

اتصالات الكتروفيوژن:

اين اتصالات از نوع ضخيم تر از كوپلينگها و متناسب با سايز لوله بوده و در سايزهاي مختلف آنها نيز تغيير مي نمايد.پس از قرار دادن آنها در محل اتصال، با كمك نيروي الكتريكي گرم شده و باعث جوش خوردن اين اتصالات به لوله ها مي‌گردد.

 

اتصالات رزوه اي:

كه در قسمت انتهائي لوله ها بصورت پيچ و مهره رزوه شده و با چرخاندن لوله ها در داخل يكديگر به هم متصل مي گردند و براي آب بند نمودن اين قسمت از كوپلينگ يا سيستم اكسترودينگ استفاده مي گردد.

 

اكسترودينگ:

در اين نوع اتصال با اکسترودرهای دستیٍ مواد مذاب پلي اتيلن بين درزهاي داخل و خارج لوله ها تزريق شده و باعث جوش خوردن و اتصال لوله ها مي‌گردد.

 

 خط تولید لوله های پلی اتیلن اسپیرال

 

خواص پلی اتیلن در لوله های اسپیرال

پلی اتیلن مذاب به هنگام سرد شدن کریستالیزه می شود و زنجیره های بلند موکولی آن در کریستالیتهای بسیار کوچک جای می گیرد. هر چه طول زنجیره ها کوتاهتر و درجه انشعاب کمتر باشد این عمل بهتر انجام میشود. اگر ماده مذاب به آرامی سرد شود کریستالیت ها ساختار بزرگی که گویچه (اسفرولایت) نامیده می شود به وجود می آورند. ناحیه کریستالی ,چگالی بیشتری نسبت به ناحیه آمورف دارد و لذا تعیین درجه کریستالیزاسیون مواد با توجه به چگالی آن امکان پذیر است.

:: با افزایش چگالی (بالا رفتن درجه کریستالیزاسیون) خواص زیر افزایش می یابد :

- درجه حرارت ذوب کریستالی

- تنش کششی در نقطه تسلیم (Stress yield)

- مدول، سفتی و سختی

- مقاومت در برابر حلالها

 

 خط تولید لوله های پلی اتیلن اسپیرال

 

:: و خواص زیر کاهش می یابد :

- قدرت ضربه پذیری

- شفافیت

- مقاومت در برابر تنش ترک خوردگی محیطی ESCR

 

:: با افزایش وزن مولکولی خواص زیر افزایش می یابد :

- قدرت ضربه پذیری

- تنش کششی در نقطه پارگی

- مقاومت در برابر تنش ترک خوردگی محیطی

 

 خط تولید لوله های پلی اتیلن اسپیرال

 

ویژگی لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله اسپیرال پلی اتیلن میتواند جایگزین مناسب و قابل اطمینانی برای لوله‌های سنتی انتقال فاضلاب باشد

ویژگی‌های زبر دلیلی برای جایگزین نمودن سیستمهای قدیمی با لوله اسپیرال است

:: وزن کم و سهولت در حمل و نقل

:: سهولت و سرعت زیاد در نصب آن ها

:: مقاومت در برابر سائیدگی،خوردگی و سیالات شیمیایی

:: قابلیت جوشکاری به یکدیگر

:: قابلیت بازیافت آنها از محیط زیست

:: تحمل فشار زیاد از خارج لوله و استحکام زیاد آنها

:: یخ نزدن سیال در داخل لوله

:: مقاومت در برابر تابش مستقیم خورشید

:: عدم مقاومت در برابر عبور سیال

:: قابلیت انعطاف و تحمل ضربه پذیری

:: سهولت در اتصال لوله به لوله

:: هزینه پایین خدمات و تعمیر و نگه داری آنها

:: قابلیت اتصال لوله ها در محیط بیرون از ترانشه و افزایش

:: سرعت نصب لوله در داخل ترانشه

 

 

 

منبع تهیه مطلب : سایت  www.isanat.com

با تشکر از مدیریت محترم سایت ایران صنعت برای مطالب مفید و سازنده

 

 

 

 

کلملات کلیدی:

خط توليد لوله پلی اتيلن دو جداره-خط تولید لوله های PE اسپیرال-لوله ها و اتصالات پلی اتیلن-خط تولبد لوله PE