لوله کشی آب سرد و گرم بستگی به نوع ساختمانی که قرار است در آن لوله کشی انجام شود متفاوت اجرا می شود. تعداد واحدها، مسکونی یا تجاری بودن آن ها نیز، هر کدام در فرایند لوله کشی ساختمانی تاثیرگذار هستند. لوله کشی آب سرد و گرم باید از همان ابتدا با اصول و قواعد صحیح و کاملا حرفه ای انجام شود تا منجر به ایجاد هزینه های گزاف در آینده نشود. در ادامه با نکاتی که در اجرای لوله کشی آب سرد و گرم باید لحاظ شود و جنس لوله های مناسب برای لوله کشی، همراه شما هستیم.

 

برای لوله کشی آب سرد و گرم چه چیزهایی را باید بدانیم؟

در ابتدا باید نحوه محاسبه لوله کشی آب را بدانید. این محاسبات از طریق چندین داده به دست می آید. مثلا باید افت فشار آب در نظر گرفته شود و اختلاف فشاری که در طبقه آخر نسبت به مکان ورودی کنتور ایجاد می شود محاسبه شود. همه این محاسبات با کمک جدول مخصوص و فرمول های مناسب، به دست می آید. در نهایت شما از میزان لوله مورد نیاز خود و قطری که باید داشته باشد، کاملا آگاهی پیدا می کنید. محاسبات لوله کشی آب گرم و سرد، کاری است که مهندسین این حرفه انجام می دهند.

لوله کشی آب گرم و سرد باید با کمترین پیچ و خم انجام شود. مسیر لوله کشی باید کوتاه باشد و در عین حال، عمود یا موازی دیوارهای ساختمانی باشند.

طبق نقشه ای که بعد از انجام محاسبات ساختمانی، کشیده شد، پیش بروید. لوله کشی طبق دوم را همانند لوله کشی طبقه اول انجام دهید.

لوله های آب گرم و سرد باید با فاصله ای مناسب در کنار یکدیگر قرار گیرند تا دمای خروجی آب را تغییر ندهند. همچنین لوله آب آشامیدنی باید از لوله های فاضلاب، فاصله زیادی داشته باشد. حتی اگر این فاصله قابل انجام نبود، حتما لوله فاضلاب را در انتهایی ترین بخش قرار دهید و بقیه لوله ها را از روی آن بگذرانید تا در صورت ایجاد ترک خوردگی یا پوسیدگی، آب سالم و شفاف، با آب فاضلاب ترکیب نشود.

لوله کشی آب گرم و سرد نباید در نزدیکی دستگاه های برقی، اجرا شود. همچنین این لوله کشی نباید در مسیر آسانسور، کانال هوا و مکان هایی که برق از آن ها عبور می کند، اجرا شود.

 

جنس لوله های آب سرد و گرم

در انتخاب جنس لوله های آب گرم و سرد باید با دانش و آگاهی عمل کرد. به طور کلی یک سری مقررات ملی ساختمانی برای ساختمان های ایرانی وضع شده است که در آن جا جنس لوله های قابل استفاده در ساختمان ها را ذکر کرده اند. لوله های فولادی گالوانیزه، لوله های پلی اتیلن مشبک که به لوله های PEX شهرت دارند، لوله های پنج لایه PEX و PERT و انواع لوله های غیر فلزی به شرطی که تاییدیه مراکز بهداشتی معتبر را داشته باشند می توانند، در لوله کشی ساختمانی استفاده شوند. اما نکته مهم و قابل توجه، مقاومت لوله های انتخابی در برابر تغییرات دمایی، در سیستم لوله کشی آب سرد و گرم است.

بر اساس قوانین ملی ساختمانی، لوله هایی که در ساختمان ها به عنوان لوله آب استفاده می شود باید تا فشار 10 بار را تحمل کنند. از طرفی نباید دمای آب بیشتر از 65 درجه سانتی گراد باشد. لوله هایی که برای لوله کشی آب گرم استفاده می کنید، باید مقاومت دمایی بالایی داشته باشد. پیشنهاد مهندسان ساختمان ، استفاده از لوله های پنج لایه است. لوله پنج لایه پکس مقاومت دمایی تا 95 درجه سانتی گراد را دارند و برای لوله کشی آب گرم، بسیار مناسب است.

 

 لوله کشی آب گرم تنها برای آب های آشامیدنی نیست. این لوله ها، برای سیستم گرمایشی خانه همچون شوفاژها مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو مقاومت دمایی آن ها بسیار اهمیت دارد. لوله هایی که مقاومت دمایی مناسبی ندارند، با آب گرم، شکل ظاهری خود را از دست می دهند و منبسط می شوند و با آب سرد، دچار ترک خوردگی و شکستگی می شوند. هر کدام از این موارد، هزینه مجددی برای لوله کشی آب سرد و گرم روی دست سازنده می گذارد.

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

اجرای لوله کشی آب سرد و گرم-لوله مناسب برای لوله کشی-لوله PEX-لوله پنج لایه PEX و PERT-استفاده از لوله پنج لایه-لوله پنج لایه پکس-خط توليد لوله پنج لايه ، خط تولید لوله تک لایه پکس pex ،توليد لوله پنج لایه PEX ، تولید لوله هاي پنج لايه پکس، لوله 5 لایه ، خط تولید لوله pex-al-pex،لوله PEX،PEX-AL-PEX PIPE،لوله کامپوزيت آلومينيوم و پکس ،