روشهای کار با اتصالات لوله پنج لایه پکس PEX-AL-PEX

با توجه به انتخاب انواع اتصال کوپلی، پرسی و مهره ماسوره ای در سیستم لوله کشی ۵ لایه، روش اجرای این اتصالات به صورت ذیل می باشد :

باید توجه داشت که استفاده از روان کننده ها از قبیل گریس و روغن، جهت کاهش اصطکاک سطح داخلی لوله با اُرینگ، به علت تأثیرات غیر بهداشتی بر آب مصرفی و همچنین تأثیرات مخرب بر اُرینگ ها، مجاز نمی باشد.

الف) اجرای اتصالات کوپلی :

به منظور ارتباط لوله پنج لایه با اتصالات کوپلی، ابتدا باید مهره را روی لوله وارد کرده و پس از کالیبر نمودن لوله مطابق شرایط اعلام شده در این دستورالعمل، حلقه برنجی روی لوله وارد شود.

لازم به ذکر است نباید حلقه برنجی را به دلیل اینکه راحت برروی لوله قرار نمی گیرد، از قسمت چاکدار آن با فشار زیاد از هم باز نموده که این عمل منجر به ایجاد ترک هایی بر روی حلقه خواهد شد که این مورد می تواند در آینده باعث شکستگی و خوردگی حلقه برنجی(چاکدار) شده و اتصال دچار نشتی گردد. در انتها باید بدنه اتصال کوپلی با محلول رقیق آب و مایع ظرفشویی آغشته شده و با فشار دست به داخل لوله وارد شود و با بستن مهره بر روی بدنه اتصال کوپلی و با آچار متناسب با همان سایز اتصال ، عمل آب بندی صورت گیرد.

 

ب) اجرای اتصالات پرسی :

در اتصالات پرسی به علت یکپارچه بودن ماسوره و اتصال، دو ارُینگ روی ماسوره پس از پرس نمودن، عمل آب بندی را انجام می دهد. باید توجه داشت که پس از جا زدن اتصال پرسی بر روی لوله، ارتباط برقرار شده تحمل فشار کارکرد بلند مدت را ندارد، لذا جهت تداوم این ارتباط، لازم است با اعمال نیرویی، لوله بین حلقه و ماسوره ثابت شود تا بتواند در فشار ۱۰ bar (حداکثر فشار سیستم در عمر بلند مدت) سیستم را آب بندی نماید. در اتصال پرسی،حلقه مستقیم با استفاده از دستگاه پرس کننده که ۳ خط پرس بر روی حلقه ایجاد می نماید،لوله را بین خود و ماسوره یکپارچه با اتصال، ثابت می کند.

 

ج) اجرای اتصالات دنده ای (رزوه ای) :

در صورت استفاده از اتصالات دنده ای ، ابتدا مهره روی لوله قرار گرفته و سپس لوله را کالیبره کرده و پس از آن حلقه ماسوره را وارد لوله می نماییم . در اتصال دنده ای، لازم است تک ارُینگ ماسوره به آرامی وارد پخ ۴۵ درجه اتصال گردد.

برای کم کردن اصطکاک بین سطح داخلی لوله با اُرینگ های نصب شده بر روی مهره ماسوره، می توانیم از محلول آب و مایع ظرفشوئی برای عامل کاهش اصطکاک استفاده گردد. در اتصال دنده ای، آب بندی با استفاده از نیروی وارد بر آچار و بر روی مهره حلقه ماسوره ایجاد می گردد و با بسته شدن مهره بر اتصال دنده ای، حلقه روی لوله ثابت شده و اتصال آب بند می شود.

 

پرس دستگاهي شارژی- هيدرولیكی است كه فقط جهت پرس كردن اتصالات پرسي لوله ۵ لایه مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين دستگاه داراي برد الكترونیكی و سيستم هيدرولیكی پيشرفته اي است كه دقت در رعايت نكات كاربردي و استفاده صحيح از آن علاوه بر كیفيت عمليات اجرايي لوله كشي، بر عمر مفيد دستگاه خواهد افزود.

 

دستگاه پرس  شامل اقلام زیر است:

جعبه پرس شامل: دستگاه پرس- شارژر و باتري

جعبه فك ها شامل: فكهاي سايز ۱۶ الي ۳۲ ميليمتر

تذكر: فك و قالب سايزهاي ۴۰ الي ۶۳ ميليمتر بايد جداگانه تهيه شود.

برروي بدنه پلاستیكی دو طرف دستگاه ، دو برچسب نصب شده كه برروي آنها مشخصات دستگاه ديده مي شود.

 

فك پرس :

فك پرس، همان نگهدارنده قالب پرس مي باشد. توجه به نكات ذيل در خصوص فك پرس ضروري مي باشد:

الف: براي پرس نمودن لوله با سايزهای ۱۶، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۲ میلی متر بطور مجزا از فك هایي استفاده مي شود كه قالب پرس با فك مذكور به صورت یکپارچه مي باشد.

ب: براي پرس نمودن لوله هاي ۴۰ و ۵۰ میلی متر به صورت مشترك از يك فك استفاده مي شود. لذا قالب پرس هاي ۴۰ و ۵۰ میلی متر به صورت مجزا از فك توليد مي گردد و مجری بايد قبل از عمليات پرس، قالب پرس مورد نياز را برفك مذكور نصب نمايد.

ج: براي پرس نمودن لوله ۶۳ بطور اختصاصي از يك فك استفاده مي گردد كه قالب ۶۳ برروي آن قرار مي گيرد. در ضمن، استفاده از فك هاي پرس مستهلك يا صدمه ديده مجاز نمي باشد.

 

هد دستگاه :

قطعه اي است كه قابليت چرخش ۳۶۰ درجه حول محور خود را دارد و فك هاي پرس بر روي آن نصب مي گردند. اين چرخش ۳۶۰ درجه اي، امكان پرس اتصالات در زوايا و نقاط مختلف را مهيا مي سازد.

تذكر ۱: از چرخش بيش از حد هد آلومينيومي خودداري نمائيد (حد استاندارد یک دور، برابر ۳۶۰ درجه مي باشد). در غير اينصورت دستگاه از گارانتي خارج مي شود.

تذكر ۲: از باز و بست كردن پيچ هاي دوطرف هد آلومينيومي يا جايگزين نمودن با پيچ هاي ديگر خودداري نمائيد.

 

نحوه كار با دستگاه :

در ابتدا فك پرس مورد نياز را انتخاب و از لحاظ تميز بودن، شرایط فک را بررسي كنيد. پس از نصب اتصال روي لوله، دهانه فك های پرس با فشار دادن قسمت انتهائی فك باز مي شود. در اين حالت، فك ها روي اتصال قرارخواهد گرفت. با فشار دادن كليد دستگاه پرس،عمليات پرس شدن شروع شده و غلتك هاي متحرك به سمت جلو حركت مي كنند. با رسيدن

فشار هيدرولیکی دستگاه به حداكثر فشار لازم، غلتك ها بصورت اتوماتیک به موقعيت اول بازگشته و عمليات پرس تكميل مي گردد. در اين حالت كاربر مي تواند فك های پرس را براي عمليات پرس ديگر آزاد نمايد. مجري بايد در هنگام قراردادن دهانه قالب پرس برروي حلقه به اين نكته توجه نمايد كه لبه قالب با لبه پلاستیکی لبه اتصال در تماس باشد تا سه دايره پرس كننده از

فک ها، بين اُرينگ ها واقع شوند. در غير اينصورت دايره هاي پرس كننده روي ارُينگها واقع گشته و با پرس نمودن غير اصولي ارُينگ ها اتصال آب بند نمي باشد.

 

نکات مهم :

– كاربر بايد اطمينان حاصل كند كه پين قفل شونده درست درگير شده باشد.

– قبل از تعويض فكهاي پرس ، باتري را خارج سازيد تا از بروز هرگونه حادثه جلوگيري شود.

– شرايط لازم براي اينكه اتصال كاماً آب بندي شود آن است كه س كيل پرس كامل شود، اين بدان معني است كه سرفكهاي پرس با كيديگر تماس برقرار كنند و كاملاً بسته شوند.

– مجري بايد اطمينان حاصل كند كه فكهاي پرس كاملاً بسته شده و هيچگونه شيي خارجي ) مثل قطعات سنگ و گچ ( بين آنها وجود ندارد. در صورت اشتباه و يا در مواقع اضطراري شاسي برگرداننده را فشار داده تا غلتكهاي محركه به موقعيت شروع باز گردد.

– عمليات پرس در هر لحظه با آزاد كردن كليد دستگاه پرس، متوقف مي شود.

– اگر سیكل پرس متوقف شده است، عمليات پرس با رعايت موارد فوق، مجدداً بايستي تكرار شده و دقت شود در انجام پرس دوم، زاويه پرس دقيقا در محل پرس قبلي انجام گيرد.

 

شرايط كاربرد دستگاه:

تقريبا پس از هر ۵۰ سیکل پرس بايد یک استراحت ۱۵ دقيقه اي به دستگاه بدهيد تا خنك شود.

 

تذكرات:

– عدم استراحت ۱۵ دقيقه اي دستگاه پرس پس از هر ۵۰ سیکل ، موجب صدمات حرارتي به دستگاه شده و مسئوليت عواقب ناشي از عدم رعايت اين نكته بر عهده مجري مي باشد.

– دستگاه پرس برقی – هيدرولیکی نبايد در زير برف و باران مورد استفاده قرار گيرد.

– استفاده از فك هاي پرس خميده و يا صدمه ديده، مجاز نمي باشد.

– باتري و دستگاه شارژ بايد در مقابل رطوبت و اشياء خارجي محافظت شود.

– فك هاي پرس را باید تمیز نگه داشته و با یک برس، مواد زاید از فک پاک شود.

– براي اطمينان از عملكرد مطلوب دستگاه، مجري موظف است در طول بهره برداري، بطور مرتب پين دستگاه، غلتكهاي محركه و راهنماي غلطكها را تميز و روغنكاري كند .

 

تذكرات:

– از بازكردن دستگاه و تعمير آن توسط مراكز و افراد غير مجاز بدليل وجود قطعات حساس دستگاه، جداً

خودداري گردد.روغن دستگاه مخصوص بوده و بايستي توسط شركت نيوپايپ سرويس و تعويض گردد

و از پرس نمودن با دستگاه بيش از ده هزار بار (حدمجاز)، خودداري گردد. هرگونه آسيب ناشي از كاركرد

زياد با دستگاه متوجه مجري مربوطه خواهد بود.

– در صورت مشاهده نشتي روغن از هر قسمت استفاده از دستگاه مجاز نمي باشد. در اين صورت دستگاه

را جهت رفع عيب به شرکت نيوپايپ، تحويل نمائيد.

– در بدنه اصلي دستگاه قسمتي جهت تخليه هواي گرم موتور در نظر گرفته شده است، لذا از قراردادن

چسب و يا هر وسيله اي كه موجب عدم تخليه هوا گردد، جدا خودداري فرمائيد.

– در صورت نياز به روغن كاري دستگاه فقط قسمتهاي مشخص شده را روغن كاري نمائيد. بدليل حساسيت زياد

قطعات دستگاه پرس، استفاده از روغن Shell Tellus T 15 توصيه و استفاده از ساير روغن ها مجاز نمي باشد.

 

نگهداري و حمل و نقل دستگاه پرس:

براي حفاظت دستگاه پرس در مقابل صدمات بايد آن را پس از هربار استفاده به دقت تميز و خشك كرده

و سپس در جعبه مخصوص آن نگهداری نمود.

 

استراحت به دستگاه و تميز نمودن آن:

اين دستگاه براي شرايط پرس بدون وقفه طراحي نشده است. تقريبا پس از هر سیکل (۵۰) پرس بايد يك استراحت ۱۵ دقيقه اي به دستگاه بدهيد تا خنك شود.

تذكر ۱: عدم استراحت ۱۵ دقيقه اي دستگاه پرس پس از هر ۵۰ پرس موجب صدمات حرارتي به دستگاه مي شود.

تذكر ۲: بعد از انجام هر پرس ، زماني بين ۶ تا ۱۵ ثانيه توقف لازم است تا روغن دستگاه بطور كامل برگشت شود. در غير اينصورت پرس كار نكرده و حركت به جلو ندارد ( بسته به شرايط آب و هواي هر منطقه متفاوت است).

 

دستورالعمل سرويس فنی ، تعمير و نگهداري :

عملكرد مطمئن دستگاه به سرويس فني به موقع و استفاده دقيق از آن بستگي دارد. براي حفظ دستگاه بايد آن را به طور منظم و دائمي تحت سرويس فني، تعمير و نگهداري قرارداد.

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

اتصالات کوپلی- اتصالات پرسی - اتصالات کوپلی پکس - اتصالات پرسی پنج لایه - اتصالات کوپلی PEX-خط توليد لوله پنج لايه و تک لایه آلومینیوم و پکس pex ، کارخانه تولید لوله پنج لایه PEX ، خط تولید لوله تک لایه PEX , PERT -خط توليد لوله پنج لايه و تک لایه کامپوزیت آلومینیوم و پکس pex