اتصالات پرسی لوله پنج لایه پکس PEX AL PEX PIPE

 

بعضی مواقع در کنار انواع دیگری از اتصالات مانند اتصالات رزوه ای قرار می‌گیرند و به کار گرفته می‌شوند. در بعضی موارد نیز به صورت مستقل در کارها کاربرد دارند.

برای اتصال این نوع اتصلات در محل مورد نظر از دستگاه پرس کمک گرفته می‌شود. در هنگام پرس کردن یک حلقه ی استیل باید روی لوله پرس بشود. در حالی که در سایر انواع اتصالات از مهره استفاده می‌نمایند و مهره ها ارتباط بین لوله و اتصالات را برقرار می‌کنند. به این عملیات آببندی می‌گویند. بر این اساس یکی از ویژگی های خوب این نوع اتصالات نسبت به اتصالات رزوه ای، سرعت در عملیات نصب و راحت بودن این فرایند است. در واقع ابزار پرس وقتی دو لوله را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد و پرس می‌نماید، آج ها یا دندانه‌های اتصال در لوله قرار گرفته و وجود اورینگ ها در کنار آن ها، نصاب لوله را از آب بندی درست لوله ها مطمئن می‌سازد.

 

بدنه اتصالات پرسی

به منظور دوام بیشتر اتصالات پرسی و ایجاد مقاومت بیشتر در برابر خوردگی، رسوب گرفتگی و یا فرسایش، بدنه‌ی این نوع اتصالات را از جنس برنج می‌سازند. و برای زیبایی و دوام بیشتر، آن ها را توسط نیکل آبکاری می‌نمایند. این بدنه می‌تواند در برابر اکسیژن مقاومت کند و ترکیب این دو آلیاژ (نیکل و برنج) این امکان را فراهم آورده تا ویژگی های فوق بیشتر شده و امکان استفاده از این محصولات در هر دو سیستم لوله کشی گرم و سرد فراهم شود.

 

آلیاژ برنج چه خواص فیزیکی دارد؟

برنج از لحاظ ظاهری زرد رنگ است و در برابر اکسید شدن مقاومت خوبی نشان می‌دهد. این نوع آلیاژ از ترکیب مس و روی ساخته شده است. ترکیب این دو باهمبه این دلیل است که آلیاژی بدست آید که قابلیت چکش خواری بالاتری نسبت به هر یک از آن ها به تنهایی داشته باشد. نقطه ی ذوب این محصول بسیار بالا و حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد است و در برابر انجماد و حلالیت مواد نیز بسیار مقاوم می‌باشد و از این رو برای استفاده در لوله ها، بسیار مطلوب است.

 

آلیاژ نیکل دارای چه خواص فیزیکی است؟

نیکل به دلیل کمیاب بودن نسبت به دیگر آلیاژ ها گران‌تر می‌باشد ولی دارای خواص بی‌شماری است که آن را به یک عنصر مهم در ترکیبات تبدیل می‌نماید. معمولا این عنصر با مس ترکیب می‌شود. این ماده دارای سطحی صیقلی، صاف و درخشنده می‌باشد و به همین دلیل برای آبکاری از آن استفاده می‌نمایند. نیکل دارای کاربردهای فراوان دیگری نیز در ترکیب با سایر فلزات است. به عنوان نمونه برای ساخت زره، کلید و سکه و … استفاده می‌شده است. این ماده برای سلامتی انسان خطری نخواهد داشت و به راحتی می‌تواند در سیستم لوله کشی از آن استفاده نمود.

 

حلقه استیل اتصالات پرسی چگونه عمل می‌کند؟

وجود حلقه با جنس استیل در اتصال پرسی که دارای جنس ضد آب و کیفیت مناسبی باشند در سیستم لوله کشی و تجهیزات آن مورد نیاز و ضروری می‌باشد. این حلقه استیل ها در برابر زنگ زدن مقاوم هستند و به عملیات آب بندی کمک خواهند کرد. وجود سوراخ بر روی این حلقه های استیل یا stainless steel موجب می‌شود تا لوله را در بر بگیرد و از سوی دیگر بدنه‌ی برنجی آن را محصور می‌نماید. در زمان نصب باید دقت کافی نمود زیرا وقتی آن را بر روی لوله فشار دهند و تثبیت کنند، دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد. علاوه بر ضد زنگ بودن، این فلز بسیار مقاوم و محکم است.

 

اورینگ های اتصال پرسی

این وسیله پلاستیکی به این منظور استفاده می‌شود که عملیات آب بندی را به صورت صد در صد تضمین نماید. در واقع هنگامی که آج یا دندانه های اتصالات در لوله قرار بگیرند، این اورینگ های پلاستیکی نیز در بین این آج ها قرار خواهند گرفت. دو عدد از این اورینگ ها در هر انشعاب قرار گرفته می‌شود. شاید تصور کنید که جنس پلاستیک مناسب نمی‌باشد ولی این تصور صحیح نیست زیرا این مواد در برابر گرما بسیار مقاوم می‌باشند و به راحتی خشک و شکننده نمی‌شوند.

 

مهار پلاستیکی اتصال پرسی چیست؟

برای این که بتوانند حلقه ی استیل را بر بدنه اتصال قرار دهند و آن را مهار کنند، در قسمت انتهایی آج های هر انشعاب از مهار پلاستیکی استفاده می‌نمایند.

 

اتصالات پرسی به چه روشی نصب می‌شوند؟

به دلایل خاصی سرعت نصب اتصالات پرسی بالا می‌باشد. مهار پلاستیکی که قبلا به آن اشاره شد، عملا برای افزایش سرعت تعبیه می‌شود. به این صورت که با نگهداری حلقه ی استیل در محل خود موجب تثبیت روی بدنه می‌شود و مراحل کار با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. با توجه به مواردی که به آن ها اشاره نمودیم، مراحل نصب به راحتی انجام می‌شود. ابتدا لوله را داخل انشعاب اتصال قرار داده به صورتی که لوله کالیبره باید در بین حلقه ی استیل و آج های بدنه قرار بگیرد. زمانی که سوراخ های حلقه ی استیل نمایان شد، از دستگاه پرس برای پرس نمودن یا فشردن اتصال و لوله استفاده می‌نمایند.

 

ابزارهای مورد استفاده برای نصب اتصال پرسی

برای ارتباط دادن و متصل نمودن این اتصالات به یکدیگر، معمولا از دستگاه ها و تجهیزات خاصی مانند کالیبر، قیچی، فنرخم کن، دستگاه پرس دستی و یا دستگاه پرس برقی هیدرولیکی استفاده می‌نمایند.

از قیچی برای برش دادن و از کالیبر برای باز کردن ابتدای لوله ها برای وارد شدن اتصال به داخل آن استفاده می‌کنند. این کار به این دلیل صورت می‌گیرد که به اورینگ اتصالات آسیب نرسد. سیستم لوله کشی پنج لایه به این دلیل که به اتصالات زیادی نیازمند نیست، در اکثر موارد می‌توان از فنر خم کن برای خم نمودن لوله ها استفاده کرد. در این شرایط مسیر لوله با استفاده از خم کردن لوله تغییر خواهد کرد و دیگر نیازی به استفاده از اتصالات نیست.

دستگاه پرس دستی به راحتی قابل حمل و جابه جایی است. از این دستگاه برای پرس کردن حلقه‌ی استیل استفاده میکنند. ابتدا اندازه فک را مشخص نموده و بر اساس آن اندازه، اتصال را تنظیم می‌نمایند. در انتهای این دستگاه، اهرم هایی وجود دارند که امکان تنظیم دستی را با فشار دادن دست روی آن ها فراهم می‌نمایند. در ادامه فک را روی اتصال قرار داده و فشار وارد میکنند و عملیات پرس را انجام می‌دهند. دستگاه پرس برقی هیدرولیکی نیز به همین صورت عمل خواهد کرد با این تفاوت که پس از تنظیم نمودن فک و قرار دادن اتصال در آن محل، فقط لازم است که دکمه دستگاه را فشار دهند. با این روش عملیات پرس به راحتی و به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

 

 

 

کلمات کلیدی :

اتصالات پرسی - اتصالات کوپلی - لوله پنج لایه - لوله پکس - 

PEX-AL-PEX multilayer pipe|water plumbing|underfloor heating systems|Oxygen barrier pipe|

PEX pipe connection|Tubing Water Plumbing|Tubing Heating|multilayer pipe production line|

multi-layer PEX-AL-PEX pipe|multi-layer PEX-aluminum composite pipe|multi-layer PEX pipe|

PEX/Aluminum/PEX|PEX plumbing systems|PEX piping systems|