انواع اتصالات لوله پنج لایه PERT/AL/PERT -  PEX/AL/PEX

 

از آن جایی که برای هر نوع لوله ای باید از اتصالات خاص خود را نیاز داراستفاده نمایید، در این دانشنامه به معرفی انواع اتصالات پنج لایه و ویژگی های هر یک از آن ها می‌پردازیم.
برای این که بتوان سیستم لوله کشی را در طولانی مدت استفاده کرد، لازم است که آن را آب بندی نماییم.

با این کار از نشتی لوله ها جلوگیری می‌نماییم که در واقع مهم ترین قسمت کار انجام می‌شود. برای این که این اتفاق به درستی انجام شود باید از اتصالات مناسب برای این کار استفاده نمود.
جنس لوله پنج لایه ترکیبی از یک لایه آلمینیوم، دو لایه چسب و دو لایه پلیمر است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یک ترکیب پنج لایه ای را شکل می‌دهند. اما در کنار آن ها اتصالات پنج لایه قرار خواهند گرفت که از فلزات برنج و نیکل در ساخت آن ها استفاده می‌شود. تفاوت اصلی اتصالات لوله پنج لایه با یکدیگر در طریقه‌ی نصب و روش قرارگیری روی لوله است و بر این اساس از یکدیگر متمایز می‌شوند.
در زمان نصب لوله های پنج لایه، امکان دارد نیاز به انشعاب های فراوان داشته باشیم و ممکن است در هر یک از این مسیرها نیازمند تغییر جهت و یا تغییر در سایز و اندازه لوله ها باشد. برای انجام این تغییرات لازم است از انواع مختلفی از اتصالات استفاده نماییم. روش نصب و نحوه قرارگیری اتصالات پنج لایه با یکدیگر متفاوت است و بر این اساس از یکدیگر متمایز می‌شوند.

 

اتصالات پرسی لوله های پنج لایه چیست؟
برای این که اتصالات به سادگی بر روی لوله ها آب بندی بشوند، حلقه ای بر روی لوله قرار گرفته و با استفاده از فشار، اتصال پرسی بر روی لوله ها پرس می‌شوند و به این صورت عملیات آب بندی انجام خواهد شد. هنگام عملیات پرس کردن، عاج هایی که روی اتصالات پرسی هستند بر روی لوله فرو رفته و اورینگ های لاستیکی در کنار عاج ها از نفوذ آب جلوگیری می‌کنند و آب بندی انجام می‌شود.

 

اتصالات کوپلی لوله های پنج لایه چگونه اند؟


اتصالات کوپلی لوله های پنج لایه متشکل از سه قسمت هستند. بدنه این اتصالات از جنس برنج ساخته شده است زیرا برنج آلیاژی با ویژگی های فراوان و مطلوب می‌باشد و برای زیبایی نیز برای آبکاری از ترکیب آن با آلیاژ نیکل استفاده می‌شود.
این اتصالات لوله پنج لایه از آن جایی که از دو آلیاژ بسیار مرغوب ساخته شده اند، در مقابل اکسید شدن، خوردگی، دمای بسیار بالای آب و .. بسیار مقاوم هستند و می‌توانند برای هر دو سیستم لوله کشی سرد و گرم به راحتی استفاده شوند.
قسمت دیگر این نوع از اتصالات لوله پنج لایه اورینگ است که هدف از استفاده‌ی آن ها، مانع شدن از نفوذ آب یا به عبارت دیگر آب بندی می‌باشد. این تجهیزات از جنس پلاستیک هستند و جنس مرغوبی دارند که به راحتی دچار شکستگی نخواهند شد و در برابر گرما نیز مقاوم هستند.
قسمت دیگر اتصالات یک حلقه است که برای مهار کردن از آن استفاده می‌نمایند. این حلقه زمانی که بدنه‌ی اتصالات، داخل لوله قرار گرفت، روی لوله قرار می‌گیرد و آن را مهار می‌کند. جنس این حلقه نیز از آلیاژ برنج است و برای بالا بردن کیفیت آن، بر روی آن نیکل نیز آبکاری می‌کنند.

 

اتصالات کوپلی لوله های پنج لایه چه نوع اتصالاتی هستند؟
اتصالات کوپلی لوله پنج لایه دندانه ها یا عاج هایی دارند که برای قرار گرفتن لوله در محل خود، به صورت معکوس بر روی آن ها تعبیه شده است. علاوه بر این برای این که مهره ها بتوانند به آن ها پیچ بشوند، رزوه هایی نیز در انتهای عاج های اتصالات قرار داده شده‌اند. یکی از مواردی که باید در هنگام تهیه اتصالات مورد نیاز به آن توجه شود، سایز آن اتصالات است که توسط شرکت سازنده بر روی آن هک می‌شود.

 

اتصالات کلمپی لوله های پنج لایه چیست؟
در بعضی مواقع به دلیل زیاد بودن قطر لوله ها با افزایش فشار آب مواجه می‌شویم. بنابراین باید نوعی از اتصالات لوله پنج لایه استفاده شوند که در برابر نفوذ آب دارای مقاومت و قابلیت اطمینان بالایی باشند. به این منظور اتصالات کلمپی لوله پنج لایه به بازار عرضه شدند. این اتصالات مانند کمربندهای سفت کننده هستند و در صورت استفاده از آن ها، از مهره ها و حلقه هایی که در روش های قبلی بیان شد استفاده نمی‌شود. این نوع اتصالات قابلیت نصب آسان دارند و بعد از نصب، امکان باز و بسته شدن مجدد آن ها به راحتی و بدون آسیب زدن وجود خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

اتصالات لوله پنج لایه،PEX/AL/PEX،PERT/AL/PERT،اتصالات لوله PEX،تولید لوله پنج لایه،نصب لوله های پنج لایه،مزایای لوله پنج لایه،ساختار لوله پنج لایه،مشخصات لوله پنج لایه،لوله PERT/AL/PERT،انواع لوله پنج لایه ،تولید لوله و اتصالات،لوله پنج لایه،لوله پکس،لوله کشی PEX،نصب PEX،ویژگی لوله پنج لایه،کاربرد لوله پنج لایه،استفاده از لوله پنج لایه،مزیت لوله پنج لایه،لوله PEX-AL-PPEX،نصب لوله و اتصالات پنج لایه،لوله کشی پنج لایه