پانل چوب پلاستیک ، کاربردها و ویژگیهای آن

 

پانل چوب پلاستیک و کاربردهای آن!

پانل چوب پلاست چیست؟

چوب پلاست یا کامپوزیت چوب پلاستیک با علامت اختصاری (WPC) به کامپوزیتی گفته می‌شود که از ترکیب پلاستیک بازیافتی و پودر چوب به همراه افزودنی‌های دیگر ساخته شده و برای مصارف گوناگون، در ابعاد و قالب‌های متنوع تولید می‌شود. این محصول نسبتاً نوین، به دلیل خصوصیات ساختاری کم نظیری که دارد، به سرعت کاربرد وسیعی در مصارف مختلف ساختمانی، صنعتی، دکوراسیون و … پیدا کرده است. از طرفی هزینه مناسب برای پانل چوب پلاستیک و مزایای دیگر آن، موجب شده تا جایگزین بسیاری از مصالح سنتی از جمله چوب شود.

 

ترکیبات پانل چوب پلاستیک چیست؟

 

 مزایای پانل چوب پلاستیک

 • مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی

فشردگی پانل چوب پلاست و همچنین استفاده از الیاف پلاستیک در ترکیب آن، موجب نفوذ ناپذیری آن در برابر آب و رطوبت می‌­شود. بنابراین، عدم پوسیدگی آن موجب می‌شود تا قابل شستشو بوده و برای استفاده در فضاهای مرطوب، جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح چوبی باشد. 

 • نصب آسان و هزینه اجرایی و نگه داری مناسب

پنل چوب پلاستیک نیاز به نگهداری خاصی ندارد و تنها شستشوی عادی و سبک آن کافی خواهد بود؛ بنابراین هزینه نگهداری خیلی کمتری نسبت به چوب طبیعی دارد.

 • مقاوم در برابر حریق و  عایق صدا و حرارت و سرما

فشرده سازی زیاد پانل دیوارپوش و سقف کاذب چوب پلاست و افزایش چگالی آن، همچنین استفاده از افزودنی‌های ضد حریق، موجب می‌­شود تا چوب پلاست نسبت به چوب طبیعی و مصالح سنتی، به شعله گرفتن مقاوم­‌تر باشد.

 

مراحل اصلی تولید چوب پلاست

 • فاقد مواد و ترکیبات سمی

اجزای تشکیل دهنده چوب پلاست، در ترکیب نهایی هیچگونه ماده سمی‌ از خود ساطع نمی‌کنند.

 • مقاوم در برابر قارچ و موریانه

 ویژگی چگالی بالای پانل چوب پلاست، مانع از نفوذ رطوبت به بافت چوب پلاست می‌شود؛ در نتیجه محیط مناسبی برای رشد قارچ یا کپک و نفوذ آنها نخواهد بود. همچنین، به دلیل وجود پلاستیک و دیگر افزودنی‌های فرعی، این محصول قابل استفاده برای موریانه و حشرات نمی­‌باشد.

 • قابلیت بازیافت

مواد اولیه چوبی و پلاستیکی تشکیل دهنده چوب پلاست، همگی از محصولات بازیافتی چوب طبیعی و پلاستیک‌های مرغوب یا بعضا بازیافتی ‌هستند.

 •  سازگار با محیط زیست

استفاده از چوب طبیعی برای ساخت و ساز و دکوراسیون، ملزم به بریدن درختان کهنسال و از بین بردن جنگل‌هاست که دوره بازگشت این منابع بسیار طولانیست. اما با پانل چوب پلاستیک و تولید چوب پلاست، از الیاف چوب بازیافتی مانند: پوست بادام زمینی، سرشاخه‌های خرما و … استفاده می­‌شود.

 

برخی کاربردهای مهم پانل چوب پلاستیک

 • سازه­ داخلی ساختمان

شامل: پانل کفپوش، پانل سقف کاذب، پانل دیوارپوش، چارچوب در و پنجره‌ها، پارتیشن‌بندی، مبلمان، محوطه سازی استخر، پلکان 

 • سازه­ بیرونی ساختمان

ساخت حصار محوطه، سازه‌های پیش ساخته نما، پارکینگ، درب‌های ورودی ساختمان، بالکن و نرده، حیاط خلوت، طراحی ناودان

 • روف گاردن

کفسازی، مبلمان، آلاچیق، حصار کشی، گلدان و بستر کاشت

 • سازه‌های دریایی

ساخت اسکله، پلاژ، پناهگاه ساحلی

 • شهری

تابلوهای تبلیفاتی، میز و نیمکت پارک، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، میز و نیمکت و سایر تجهیزات مدارس و دانشگاه ها و مراکز اداری

تمامی موارد ذکر شده با استفاده از پانل چوب پلاستیک قابل اجراست . مزایای این پانل به نسبت محصولات مشابه بسیار زیاد است که باعث انتخاب و کاربرد گسترده آن در زمینه‌های متعدد خواهد شد. پانل پلی وود در کشورهای پیشرفته سالیان زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و در کشور ما به عنوان محصولی نوین و کاربردی به شمار می‌آید که با توجه به کارآیی، هر روز به طرفداران آن افزوده می‌شود.

 

 

 

 

منبع تهیه مطلب : سایت  www.choopex.com

با تشکر از مدیریت محترم سایت چوپکس برای مطالب مفید و سازنده

کلمات کلیدی :

چوب پلاستیک-چوب پلاست-دیوارپوش چوب پلاست-پروفیل چوب پلاستیک-کفپوش چوب پلاست-روف گاردن چوب پلاست-ورق چوب پلاستیک-محصولات چوب پلاست-تولیدات چوب پلاست-سازه های چوب پلاست- کامپوزیت چوب پلاستیک-خط تولید چوب پلاست-خط تولید چوب پلاستیک-صفحه چوب پلاستیک-ساخت چوب پلاست-سقف کاذب چوب پلاستیک-کامپوزیت wpc-تولید wpc-درب چوب پلاست-

پلی وود- وود پلاست-وود پلاستیک wpc-wood plastic-wood plast-poly wood-polywood-- Wood-Plastic Composite