چرا چوب پلاست؟

 

چوب پلاست چیست و از چه ساخته شده است؟

در ابتدا بهتر است  ببینیم که چوب پلاستیک چیست و از چه ساخته شده است؟ با توجه به اینکه شناخت چگونگی ساخت این ماده نیاز به دانش تخصصی دارد و اگر نخواهیم که زیاد وارد این جزئیات تخصصی بشویم، باید به صورت کلی بگوییم که چوب پلاست به صفحات و الوارهایی اطلاق می شود که از بازیافت پلاستیک و ذرات چوب یا الیاف ساخته شده اند.                                  

ترکیبات سازنده ی این ماده ی نسبتا جدید، باعث شده است که این نوع متریال دارای ویژگی های بسیار خوب و کاربردهای فراوان و مناسبی باشند که در ادامه با ویژگی ها و کاربردهای چوب پلاست به طور کامل آشنا می شویم.

 

ویژگی های  چوب پلاست

چوب پلاست بخاطر ذات منحصر به فرد خود دارای ویژگی های بسیار مفید و متنوع و خوبی است که این ویژگی ها باعث شده تا این ماده به مصالح محبوب و کارآمد طراحان و معماران و عموم مردم دنیا تبدیل بشود. شناخت ویژگی های چوب پلاستیک را در زیر برسی می کنیم : 

۱-سازگاری با محیط زیست و سلامت انسان

ترکیبات چوب پلاست به گونه ای است که هیچ ماده ی سمی را در خود جای نداده است و بنابراین جزو محصولات سبز بوده و برای سلامتی انسان هیچ گونه ضرری ندارد.

همچنین درصد بالایی از مواد اولیه چوب پلاست، از مواد قابل بازیافت است. بنابراین برای تولید این مدل چوب، نه تنها درختان از بین نمی روند، بلکه همین دلیل که مواد اولیه ی سازنده ی آن که از پلاستیک است، به راحتی بازیافت می شوند. این ویژگی نشان دهنده ی سازگاری بالای این محصول با محیط زیست است.

 

۲-مقرون به صرفه بودن

 با توجه به اینکه استفاده از این محصول به هزینه ی کمتری نسبت به چوب احتیاج دارد. برای مکان هایی که سازگاری مناسبی با چوب ندارند و چوب در آن مکان ها دجار آسیب دیدگی می شود و صرفه ی اقتصادی ندارد، از چوب پلاست استفاده می کنند.

 

۳- طول عمر و دوام بالا و قابل استفاده در فضای باز

تحقیقاتی گسترده ای که درباره ی چوب پلاست در دنیا انجام شده است، واین نشان دهنده این است که این متریال دارای طول عمر بالا و دوام و میزان مقاومت بسیار زیادی است. بنابرایندر رده محصولات سازگار با محیط بیرونی بوده و به راحتی و با اطمینان خاطر می توان از چوب پلاستیک در فضای باز استفاده کرد.

 

۴-مقاوم در برابر حمله ی حشرات و جوندگان و موریانه ها

به خاطر خواص چوب پلاست می دانیم که هیچ موریانه و جونده و حشره ای علاقه به خوردن پلاستیک ندارد! همین باعث می شود که این محصول در کنار فرمول ضد موریانه ای که دارد، در برابر حمله ی حشرات و موریانه ها و جوندگان دارای صد در صد مقاومت داشته باشد.

 

۵-مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت

چوب پلاستیک به علت مواد داشتن اولیه ی پلاستیکی و همچنین فشردگی ودانسیته زیاد، در برابر نفوذ آب و مرطوب شدن کاملا مقاوم است و به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی می تواند در هر فضایی مورد استفاده قرار بگیرد.لایه رویی محصول کاملا با پی وی سی پوشیده شده و این دلیل زیادی برای نفوذ نکردن آب به درون محصول می باشد.

 

۶-اشتعال پذری کم 

با توجه به اینکه  پیش ازاین گفته شد، چوب پلاست از ترکیبات پلاستیکی تحت فشار زیاد ساخته شده است و دارای مواد کندسوز می باشد. این باعث شده است که این محصول بسیار بسیار دیرتر از حالت عادی شعله ور شود.

 

۷-دارای ظاهر و بافت متنوع و همانند چوب

 با دانستن این موضوع کهچوب پلاست در اصل محصولی تلفیق شده از چوب و پلاستیک  است، اما ظاهر آن کاملا همانند چوب است و حتی ظاهر بافت های چوب را در خود دارد.در تعریف چوب پلاست همیشه گفته می شود محصولی شبیه چوب با رفتاری متفاوت از آن.

 

۸-محصولی سبک با نصب، تعمیر و نگهداری آسان

 یکی از خاصیت های چوب پلاست این است که سرعت نصب بالایی دارد. همچنین به آسانی تعمیر شده و تقریبا احتیاج به نگهداری خاصی ندارد. اگر چوب پلاست به طور مرتب با آب و شوینده های ساده شسته شود، تا سال ها زیبایی و جلای خود را حفط می کند.خاصیتی که شما آن را در چوب طبیعی نمی توانید پیدا کنید.

 

کاربردهای چوب پلاست

با توجه به مزایای چوب پلاست یا چوب پلاستیک خواندیم و متوجه شدیم، در اینجا به صورت تیتر وار به ذکر کاربردهای مختلف و متفاوت این محصول می پردازیم. کاربردهایی که تمام ابعاد زندگی ما را در بر گرفته است:

 

    سقف کاذب و نماسازی

    کف پوش و دیوارپوش

    محوطه سازی فضای بیرونی و استخر

    فضای داخلی ساختمان شامل پارتیشن بندی و دکوراسیون

    درب و پنجره و اسکلت ساختمان

    چارچوب های در و پنجره

     مبلمان شهری...... نیمکت، گلدان، آلاچیق و

    اسکله سازی

    صنعت خودرو سازی

 

 

 

 

 

منبع تهیه مطلب : سایت  www.decksun.com

با تشکر از مدیریت محترم سایت دکسان برای مطالب مفید و سازنده

 

 

کلمات کلیدی :

 

چوب پلاستیک-چوب پلاست-دیوارپوش چوب پلاست-پروفیل چوب پلاستیک-کفپوش چوب پلاست-روف گاردن چوب پلاست-ورق چوب پلاستیک-محصولات چوب پلاست-تولیدات چوب پلاست-سازه های چوب پلاست- کامپوزیت چوب پلاستیک-خط تولید چوب پلاست-خط تولید چوب پلاستیک-صفحه چوب پلاستیک-ساخت چوب پلاست-سقف کاذب چوب پلاستیک-کامپوزیت wpc-تولید wpc-درب چوب پلاست-

پلی وود- وود پلاست-وود پلاستیک wpc-wood plastic-wood plast-poly wood-polywood-- Wood-Plastic Composite