خط تولید درب و پنجره UPVC

 

خط تولید درب و پنجره های UPVC

 

پنجره های UPVC یو پی وی سی ، ماده ی اولیه ساخت پروفیل UPVC می باشد که از مخفف کلمات (Unplasticised Poly Vinyl Chloride) تشکیل شده است.

این ماده یک نوع تنوع ترموپلاست مدرن متشکل از مشتقات اصلی نفت خام و نمک طعام است. در فرآیند تولید پروفیل UPVC با افزودن مواد مختلفی چون ضربه گیرها (Impact Modifier)، مواد ضد احتراق (Heat Stabilizers)، پر کننده ها (Fillers)، کمک کننده ها (Processiny Aids)، روان کننده های داخلی و خارجی (Internal & External Lubricants) و رنگ های صنعتی (Pigment) به دو ماده اصلی فوق، ترموپلاست UPVC به دست می آیدکه ترکیب جدیدی از ماده اولیه PVC بوده، ولی به علت خواص فیزیکی متفاوت این ماده جدید اصطلاحا به آن یک ماده غیر پلاستیک اطلاق می شود.

 

 پروفیل UPVC

پروفیل UPVC یکی از مطمئن ترین و پر مصرف ترین مواد اولیه در ساخت درب و پنجره های ساختمان بوده و مشخصه اصلی آن زیبایی و استحکام می باشد.

سبکی وزن، خمش پذیری، عدم اشتعال، عایق بودن در مقابل حرارت و الکتریسیته، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و بیولوژیک، قابلیت تبدیل به سطوح سیقلی، قابلیت تلفیق با مواد افزودنی مختلف و بالاخره انعطاف پذیری در به کاربردن طرح های متعدد، پلیمر مزبور را به مناسب ترین جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در صنعت در و پنجره سازی تبدیل نموده است.

 

تنوع ساخت در مدل های مختلف

پروفیل UPVC با توجه به ضد ضربه بودن به راحتی قابل خم شدن هستند، از این رو می توان با این نوع پروفیل هر نوع انحنا و قوس دلخواه را اعمال نمود.

پنجره ها به گونه ای طراحی شده اندکه قابلیت نصب توری و پرده کرکره را دارا می باشند.

 

در و پنجره UPVC  - یو پی وی سی

 

مزایای درب و پنجره دو جداره

برخی از مزایای درب و پنجره های دو جداره UPVC به شرح زیر می باشد

:: صرفه جوئی در مصرف انرژی

:: کاهش آلودگی صوتی

:: مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش

:: حذف اثرات مخرب اشعه UV

:: کاهش آلودگی هوا

:: کاهش تابش سرد

:: هوا بندی کامل

:: تنوع در طرح و نوع بازشوها

:: تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه

:: عدم نیاز به سرویسهای مکرر

:: سهولت در نصب

:: مقاوم در برابر باد، باران، طوفان و ...

:: غیر قابل اشتعال

:: قابلیت بازیافت

:: نظافت آسان

:: قابلیت استفاده از روکشهای رنگی

ساخت درب و پنجره های پی وی سی از نوع سخت در سال 1960 در اروپا آغاز شد . با پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه تولید درب و پنجره های چوبی آهنی و آلومینیومی ، استفاده از این نوع درب و پنجره ها رونق روز افزون یافته است .

سهولت ایجاد تنوع در طرح و رنگ استقامت فیزیکی وپایداری در برابر شرایط جوی متفاوت و همچنین قابلیت باز یافت پی وی سی بکار رفته در ساخت درب و پنجره ، موجب تحولات عمده ای در این صنعت شد . بکارگیری شیشه های دو جداره خاصیت عایق بودن در مقابل صدا و حرارت را در پنجره های uPVC افزایش داده است ، امروزه در کشورهای اروپایی بیش از 70 درصد سهم بازار درب و پنجره متعلق به uPVC است .

 

معرفی اجزای پنجره های upvc

:: قاب و بازشو پنجره از جنس UPVC

:: زهواره UPVC

:: لاستیک درزبندی EPDM

:: پروفیل گالوانیزه

:: شیشه یا پنل

:: یراق آلات

 

 اجزای در و پنجره UPVC  - یو پی وی سی

 

انتخاب يراق آلات جهت ساخت پنجره های UPVC

هر پنجره با توجه به شعاع باز شو و بسته به ابعاد آن يراق آلات مخصوص به خود را دارد که در قسمتهای قاب و لنگه پنجره نصب می گردند . يراق آلات مصرفی در مجتمع صنعت از کيفيت بالا بر خوردار بوده و از لحاظ مقاومت در مقابل خوردگی به عنوان يکی از مهم ترين خواص يراق آلات در رده مورد قبول استاندارد های اروپايی می باشد . همچنين استاندارد امنيت در مقابل سرقت نيز در يراق آلات مورد استفاده رعايت شده است.

 

 با توجه به نوع ساخت و يراق آلاتی که در درب و پنجره های upvc بکار می رود ،انواع مختلف باز شو به شرح زير قابل ساخت می باشد :

:: پنجره های ثابت (FIX)

:: پنجره های يک جهت باز شو

:: پنجره های يک جهت باز شو از بالا

:: پنجره های دو جهت باز شو

:: پنجره های کشويی

:: پنجره های فولکس واگنی

:: پنجره های آکاردئونی

 

پروفیل  UPVC

پروفيلهای مورد نظر با توجه به نوع سفارش درب و پنجره انتخاب شده و پس از انجام محاسبات دقيق و مهندسی و آناليز ابعاد درب و پنجره طبق نقشه برش داده می شوند.سپس تعدادی از اين پروفيلها به منظور ايجاد شيار آب به دستگاه مربوطه منتقل می شوند. همزمان با عمليات مذکور پروفيلهای گالوانيزه که به منظور تقويت پروفيلهای upvc می باشند ، برش داده شده و درون آنها با پيچ محکم می شوند . در ادامه در صورت نياز به نصب دستگيره و يراق آلات (برای بخشهای بازشو ) سوراخها و شيارهای مورد نياز توسط دستگاه روی پروفيل تعبيه می شود .

 

پروفيل گالوانيزه

مقاوم سازی پروفيل UPVC  با استفاده از پروفيل گالوانيزه ، مقاطع پی وی سی بدليل انعطاف پذير بودن و از آنجائيکه بايد بارهای مشخص را تحمل کنند حتما" بايد با مقاطع فلزی تقويت شوند .

استفاده از پروفيل تقويتی فلزی در داخل مقاطع پی وی سی به دلايل زير مورد نياز می باشند:

:: جلوگيری از کمانش بيش از حد در برابر فشار باد

:: جلوگيری از کمانش بيش از حد به دليل وزن شيشه

:: کمک به عدم تغيير شکل پروفيل پی وی سی در اثر گرما

:: کمک به حمل و نقل

:: اتصال پنجره در درگاه نصب

:: نصب و کارکرد صحيح يراق آلات

 

پروفيل های تقويتی آهنی بايستی به منظور مقاومت در مقابل خوردگی ،پوشش مناسب داشته باشند .پروفيلهای تقويتی بايد در داخل پروفيل پی وی سی به گونه ای قرار گيرند که حرکت نکرده و لقی نداشته باشند و استحکام پروفيلهای پی وی سی را به طور کامل حفظ نمايند ، محاسبات طراحی با اين فرض انجام می شود که پروفيل تقويتی به طور کامل در داخل پروفيل پی وی سی قرار گرفته و در اثر اعمال بار به پروفيل پی وی سی با آن حرکت نخواهد کرد . استفاده از تقويت دو تکه ای در داخل مقاطع پی وی سی مجاز نبوده و بايد از آن اجتناب شود . پروفيل تقويتی در داخل پی وی سی بايد ثابت گردد،زيرا در غير اين صورت هيچگونه اثر استحکام بخشی نخواهد داشت.

 

شيشه دو جداره

عدم استفاده از شيشه های دو جداره در درب و پنجره های upvc ميتواند بسياری از خواص پيش گفته را مختل سازد ،لذا بمنظور دستيابی به تمتمی مزايای مذکور استفاده از شيشه های چند جداره در اين نوع از پنجره ها نه يک انتخاب بلکه يک الزام است.

در فرايند  توليد شيشه دو جداره ابتدا جامهای شيشه بوسيله دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتيک قرار می گيرد به تعدادی که اپراتور مشخص می کند به ميز برش اتوماتيک انتقال می يابد اندازه شيشه های مورد نظر توسط نرم افزار بهينه سازی جهت به حداقل رساندن ضايعات توسط دستگاه طراحی و سپس برش داده می شود .شيشه ها پس از جدا سازی به خط توليد شيشه دو جداره منتقل می شود ابتدا شيشه ها با آب سختگيری شده بطور کامل شسته شده و پس از کنترل کيفی به مرحله بعدی منتقل می گردد.

به موازات مراحل مذکور فريم های ما بين دو جدار (spacer ) توسط دستگاه خم کن (bending) بر اساس اندازه شيشه خم و برش داده می شود و داخل فريم از مواد رطوبت گير پر می شود.سپس دو لبه فريم توسط دستگاه بوتيل چسب زده می شود که به منظور درزگيری و قرار گرفتن اسپيسر ما بين دو شيشه و چسبيدن آنها به يکريگر می باشد .فريم ها جهت نصب روی شيشه انتقال می يابند شيشه ها پس از نصب فريم به دستگاه پرس منتقل شده و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتيک به داخل شيشه دو جداره تزريق می شود سپس توسط روبات محيط شيشه دو جداره با چسب پلی سولفايد به منظور درزبندی ثانويه پر می شود.

 

فرآیند تولید درب و پنجره های UPVC

اندازه گیری

 از آنجا که تمامی مراحل ساخت درب و پنجره های یو پی وی سی توسط دقیق ترین دستگاهها و ماشین آلات انجام می شود، اطلاعات ورودی به آن ها ، مربوط به اندازه ها وسایزها باید کاملاً دقیق و بدون خطا باشد. از این رو مرحله اندازه گیری بوسیله مترهای لیزری (Laser measurment ) و توسط پرسنل آموزش دیده در نهایت دقت و ریزبینی انجام می شود . دقت هر چه بیشتر در اندازه گیری منجر به تولید محصولی با کیفیت و همچنین بدون خطا در نصب می شود.

 خط تولید در و پنجره UPVC  - یو پی وی سی

طراحی

طراحی از جمله دشوار ترین و حساس ترین مراحل ، در فرایند تولید است . طراحی، شامل ساخت و دسته بندی اطلاعات نرم افزاری جهت وارد کردن به دستکاههای CNC وهمچنین محاسبه قیمت تمام شده و ضمناً کاهش ضایعات و بهینه کردن محصول که نهایتاً منجر به کاهش قیمت تمام شده می شود ، می باشد . در بخش طراحی از نرم افزار تخصصی Logikal محصول شرکت آلمانی ORGADATA AG استفاده شده و تیم طراحی از تخصص بالا و تسلط کامل به این نرم افزار برخوردار می باشد. از این رو شرکت شعاع پنجره پارس موفق به دریافت گواهینامۀ مالکیت وحق استفاده از این نرم افزار از شرکت مذکور گشته و از پشتیبانی فنی این شرکت بهره مند می باشد.

 

ساخت

 پس از نهایی شدن طرح و اندازه های یک پنجره یا درب، اطلاعات بدست آمده از نرم افزار، وارد رایانۀ مرکزی ماشین آلات CNC می شود. این رایانه، داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و دستورات لازم جهت ساخت درب یا پنجره مورد نظر را برای ماشین آلات ارسال می کند و از این پس، ماشین آلات با کمک دستگاه های کنترلی، تمامی مراحل را به صورت خودکار پیش خواهند برد. پروفیل ها برای تبدیل شدن به یک درب یا پنجره به طور خلاصه مراحل زیر را به ترتیب طی می کنند:

ایجاد دریچۀ خروج آب بارن، برش پروفیل ها بوسیلۀ ارۀ دو سر، برش پروفیل های گالوانیزه و قرار دادن آنها درون پروفیل های uPVC، پیچ کردن قطعات گالوانیزه درون پروفیل های uPVC، ایجاد جای دستگیره، جوش دادن پروفیل ها به یکدیگر توسط دستگاه های جوش چهارسر، تمیزکاری و یک دست سازی مقاطع جوش خورده، واشر کشی، نصب یراق آلات و دستگیره و نهایتاً نصب زهوار.

 

 شماتیک خط تولید در و پنجره UPVC

خط تولید در و پنجره UPVC  - یو پی وی سی

 

 کنترل کیفیت و رگلاژ

جهت حصول اطمینان از کیفیت محصول تولید شده وبرخورداری از استانداردهای لازم ، این محصولات در بخشی جداگانه، تحت آزمایشات و تست های گوناگون قرار داده میشوند. چهارچوبهای ساخته شده بر روی دیوارهای مصنوعی قرار گرفته و توسط گیره های هیدرولیکی در جای خود محکم می شوند. تست مقاطع جوش، مقاومت در برابر فشار و نیروهای مکانیکی خارجی ، حفظ شرایط فیزیکی و عدم تغییر شکل و ... از جمله این تست ها می باشند. پس از آن نوبت به رگلاژ پنجره میرسد. قاب ها و بازشوها بر روی دیوارهای مصنوعی به دقت مورد بررسی قرار گرفته و سپس رگلاژ و تنظیم اولیه بر روی آنها صورت می گیرد. پس از تنظیم ، قاب ها و بازشوها به انبار انتقال داده می شوند تا در موعد مقرر، جهت نصب، به محل مورد نظر ارسال گردند.

 

 خط تولید در و پنجره UPVC  - یو پی وی سی

 

نصب پنجره upvc

محصول تولید شده ، سپس جهت نصب به محل مورد نظر حمل می گردد. از جمله مهمترین مراحل نصب پنجره، قرار دادن شیشه است. شیشه های دوجداره با کیفیت بالا و به صورت از پیش آماده شده، بدین شرح درون پنجره نصب می شود:

ابتدا قاب پنجره در محل مورد نظر قرار داده شده و در فاصله خالی بین قاب و دیواره ، اسپیسرهای (Spacer) مخصوص قرار داده شده تا حفظ فاصله مساوی در تمام جهات ، بین قاب پنجره و دیواره ها کاملاً رعایت گردد . سپس قاب بواسطه پیچ کردن درون دیوار محکم می گردد. پس از پیچ کردن قاب پنجره درون دیوار ، دیگر احتیاجی به اسپیسرها نیست ، آنها را برداشته و به جای آن ها فوم های مخصوص تزریق می گردد که فاصله بین قاب و دیواره را کاملاً پر می کند . پس از تراشیدن ضایعات فوم تزریق شده و تمیز کاری، محیط بیرونی قاب پنجره را با چسب سیلیکون کاملاً آب بندی کرده تا مانعی جهت نفوذ آب و گردوغبار و هر گونه ماده خارجی دیگر باشد . پس از اتمام کار نصب قاب پنجره ، نوبت به نصب باز شو از سمت داخل پنجره می رسد. بازشو را به روی قاب نصب کرده وسپس شیشه را درون بازشو قرار می دهند. پس از حصول اطمینان از تراز بودن چهار طرف پنجره ، زهوار شیشه (bead Glazing) را نیز جا زده و باز شوی پنجره را رگلاژ و تنظیم می کنند . تمام مراحل مذ کور در نهایت، منجر به نصب موفق پنجره و سهولت و روانی استفاده از آن می گردد.

لازم به ذکر است که دقت بیشینه در اندازه گیری اولیه منجر به بی عیب و نقص بودن عملیات نصب پنجره می گردد.

 

مراحل نصب پنجره بطور خلاصه به شرح زير می باشد :

1.   تميز کردن درگاه نصب

2.   جايگذاری پنجره و تراز کردن آن

3.   انجام سوراخ کاريهای لازم

4.   ثابت کردن پنجره در محل نصب با استفاده از پيچهای مناسب بمنظور اطمينان از ثبات بلند مدت

5.   نصب شيشه ها  و جا انداختن زهواره

6.   درز بندی نهايی با استفاده از تزريق فوم سيليکون

7.   رگلاژ نهايی

 

 

 

منبع تهیه مطلب : سایت  www.isanat.com

با تشکر از مدیریت محترم سایت ایران صنعت برای مطالب مفید و سازنده

 

 

 

کلمات کلیدی :

خط تولید پروفیل UPVC-خط تولید پروفیل در و پنجره UPVC-خط تولید پروفیل درب و پنجره UPVC-ساخت پروفیل UPVC-دستگاه تولید پروفیل UPVC