لوله پنج لایه PEX-AL-PEX نسل جدیدی از لوله‌ها به شمار می‌روند. لوله های پنج لایه PEX دارای ساختار تلفیقی هستند و از آن‌ها می‌توان در دمای 0 تا 90درجه سانتی‌گراد استفاده کرد. این نوع لوله‌ها دارای ساختار کاربردی می‌باشند و علاوه بر این مزایای استفاده از آن‌ها نیز بیشمار است. در ادامه این مطلب به بررسی کاربرد و مزایای استفاده از این نوع لوله‌ها خواهیم پرداخت که امیدواریم با توجه به مطالب ذکر شده بتوانید اطلاعات لازم را در مورد این نوع لوله‌ها بدست آورید.

 

بررسی لوله پنج لایه PEX-AL-PEX

لوله‌های پنج لایه با سرعت زیادی جایگزین لوله‌های پلیمری و فلزی شده‌اند. این نوع لوله‌ها در کلاس لوله PEX-AL-PEX تولید می‌شوند. در ساختار لوله پنج لایه PEX-AL-PEX لایه آلومینیومی به گونه‌ای در کنار سایر لایه‌ها قرار گرفته است که از آن در سیستم‌های آبرسانی گرم و سرد ، آب آشامیدنی ، رادیاتور و … می‌توان به راحتی استفاده کرد.

 

بررسی ساختار شیمیایی و فیزیکی لوله های 5 لایه PEX

ساختار شیمیایی لوله 5 لایه PEX به صورت زیر است :

ساختار لوله‌های 5 لایه از پلی اتیلن است. پلی اتیلن یکی از کاربردی‌ترین مواد ترموپلاست در سراسر جهان به شمار می‌رود. این نوع مواد دارای خواص برجسته‌ای نظیر عایق الکتریکی و مقاومت شیمیایی بالا می‌باشند. پلی اتیلن‌ها همچنین دارای خاصیت فیلم شدن نیز می‌باشند.

پلی اتیلن دارای معایبی نظیر عدم مقاومت در برابر حلال‌ها در دمای بالا و ترک‌زایی تنشی می‌باشد. دانشمندان برای رفع این مشکل پلی اتیلن از عملیات مشبک‌‌سازی استفاده نموده‌اند تا بتوانند بهره‌وری از لوله پنج لایه PEX-AL-PEX را تضمین نمایند.

ساختار فیزیکی لوله پنج لایه پکس به صورت زیر است :

انواع لوله پنج لایه پکس جزو لوله‌های مرکبی به شمار می‌روند. این نوع لوله‌ها از ترکیب دو لایه پلی اتیلن مشبک به نام PEX ، یک لایه فلز و دو لایه چسب مخصوص ساخته شده‌اند. لایه‌های داخلی و خارجی این نوع لوله از جنس پلی اتیلن می‌باشد. لایه میانی لوله 5 لایه پکس نیز از جنس آلیاژ آلومینیوم است. ساختار فیزیکی این نوع لوله‌ها به صورت رولی می‌باشد و توانایی تحمل فشار 20 اتمسفر را دارند.

لوله 5 لایه PEX در انواع سایز‌های مختلف نظیر 16 ، 20 ، 25 ، 32 میلیمتر طراحی می‌شود. شایان ذکر است که هر یک از سایز‌های مختلف این نوع لوله دارای کاربرد خاص خود می‌باشند.

 

 تولید لوله پنج لایه PEX-AL-PEX 

لوله پنج لایه پکس از انواع لوله‌های کامل و با کیفیت محسوب می‌شوند و برای تولید آن ها از ماشین‌آلات مدرن استفاده شده است. در حالت کلی می‌توان گفت این نوع لوله‌ها جایگزین مناسبی برای لوله‌های فلزی بدون کیفیت هستند.

برای تولید این نوع لوله‌ها از فلز ، پلی اتیلن و چسب استفاده می‌شود. به همین دلیل این نوع لوله‌ها دارای مقاومت زیادی می‌باشند.
این نوع لوله‌ها دارای استحکام زیاد ، طول عمر مفید و قیمتی مناسب هستند به همین دلیل از آن‌ها در تاسیسات ساختمانی و لوله کشی استفاده زیادی می‌شود. برای تولید این نوع لوله‌ها از بالاترین استاندارد‌های فنی و بهداشتی استفاده می‌شود به همین دلیل انواع لوله 5 لایه PEX جزو پرفروش‌ترین لوله‌ها به شمار می‌روند. این نوع لوله‌ها را می‌توان نمونه کاملی از لوله‌های ترکیبی محسوب کرد زیرا برای تولید آن‌ها تمامی استاندارد‌های ملی رعایت شده‌اند.

 

 مزایای استفاده از لوله های پنج لایه PEX

استفاده از لوله 5 لایه PEX دارای مزایای زیر می‌باشد :

 1. قابلیت نصب و اتصال آسان و راحت در سیستم موتور‌خانه و بخش‌های مختلف صنعت
 2. لوله‌های 5 لایه PEX-AL-PEX به صورت مناسبی عایق بندی شده‌اند.
 3. این نوع لوله‌ها دارای مقاومت زیادی در برابر خوردگی هستند.
 4. لوله‌های پنج لایه PEX/AL/PEX دارای وزنی کم هستند و قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی را دارند.
 5. این نوع لوله‌ها قابلیت تحمل دما و فشار زیاد را دارند.
 6. یکی از مهم ترین ویژگی‌های لوله پنج لایه PEX عدم نفوذ اکسیژن به قسمت داخلی لوله و افت فشار ناچیز می‌باشد.
 7. معایب موجود در ساختار لوله‌های پلیمری و لوله‌های فلزی در ساخت لوله‌های پنج لایه رفع شده است.
 8. حمل و نقل آسان
 9. لوله پنج لایه PEX-AL-PEX دارای طول عمر بالا و ماندگاری زیادی می‌باشد.
 10. لایه‌های تشکیل دهنده این نوع لوله‌ها دارای دو بخش خارجی و داخلی هستند. برای ساخت این نوع لایه‌ها از آلومینیوم استفاده شده است که این نوع آلیاژ دارای مقاومت بالایی در برابر فشار و حرارت است.
 11. هدف اصلی از کاربرد لوله پنج لایه PEX-AL-PEX در ساختمان‌سازی کاهش هزینه‌ها و افزایش عمر لوله‌های به کار رفته می‌باشد.
 12. قیمت مقرون به صرفه
 13. در ساخت این نوع لوله‌ها تمامی استاندارد‌های فنی و بهداشتی و استاندارد‌های ملی رعایت شده‌اند.
 14. استحکام زیاد
 15. عمر طولانی مدت
 16. فروش زیاد

 

 کاربرد لوله پنج لایه پکس

این نوع لوله دارای ساختار ویژه و خواص فیزیکی و مکانیکی زیادی است به همین دلیل مصارف استفاده از لوله پنج لایه پکس افزایش پیدا کرده است. کاربرد این نوع لوله پنج لایه عبارتند از :

 1. از این نوع لوله در سیستم‌های بهداشتی و سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان‌ها استفاده زیادی می‌شود.
 2. قابلیت استفاده در سیستم‌های گرمایشی
 3. قابلیت استفاده در سیستم گرمایش از کف ساختمان
 4. از این نوع لوله‌ها به دلیل اینکه بی عیب و نقص هستند در صنایع مختلف استفاده می‌شود.
 5. لوله 5 لایه پکس دارای کیفیت زیادی می‌باشد به همین دلیل از آن در سیستم موتورخانه استفاده زیادی می‌شود.
 6. از این نوع لوله در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده می‌گردد.
 7. استفاده از لوله پنج لایه PEX در صنایع بهداشتی و پزشکی ، سیستم‌های برودتی و سیستم‌های حرارتی کاربرد زیادی دارد.
 8. این نوع لوله‌ها به دلیل اینکه دارای خاصیت ضد‌خوردگی می‌باشند می‌توانند رسوب آب را به صورت کامل بگیرند. به همین دلیل این نوع لوله کاربرد زیادی در تاسیسات آب‌رسانی دارند.
 9. لوله کشی آب گرم و سرد
 10. قابلیت انتقال هوای فشرده
 11. قابلیت انتقال مواد شیمیایی نظیر اسید و باز
 12. قابلیت استفاده در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

خط تولید لوله تک لایه پکس pex ، تولید لوله هاي پنج لايه پکس، لوله 5 لایه ، خط تولید لوله pex-al-pex،لوله PEX،

خط تولید لوله پنج لایه PEX , PERT ,خط تولید لوله پنج لایه با جوش آلتراسونیک , خط تولید لوله PEX-AL-PEX ,خط تولید لوله PERT-AL-PERT

خط تولید لوله کامپوزیت چند لایه پلیمر و فلز, خط تولید لوله تلفیقی پلی اتیلن و فلز, خط تولید لوله کامپوزیت پکس و آلومینیوم

خط تولید لوله های چند لایه آبرسانی, خط تولید لوله چند لایه ساختمانی , خط تولید لوله تک لایه پکس ,خط تولید لوله PEX/Al/PEX