انواع لوله های 5 لایه

 

لوله های پنج لایه مشبک  PEX/AL/PEX

این لوله هادر سیستم های سرمایش وگرمایش، رادیاتور، سیستم های فشار قوی، انتقال سیالات سردو سیستم های گرمایش ازکف به کار میرود. لوله 5 لایه بااستفاده ازتکنولوژی خاصی تولید شده که ویژگی های مثبت متریال پلاستیکی وفلزی را باهم ترکیب میکند. لایه داخلی وبیرونی لوله پنج لایه ازجنس پلی اتیلن بوده درحالی که لایه ی میانی ازجنس آلومینیوم است.

نام این نوع لوله براساس روش خاص تولیدآن انتخاب شده است که دراین روش لایه آلومینیوم برروی لایه ای باساختار پلی اتیلن مشبک پیچیده میشود. لایه داخلی وبیرونی این لوله هادر برابردمای بالامقاوم بوده وخورده نمیشود وبه منظور انتقال سیالات بهداشتی مناسب بوده وبه دلیل سطح صاف خود مانع هرگونه رسوب گذاری در لوله شده و همچنین سیستم رابه خوبی ایزوله میکند . علاوه بر این از یک نوع روش وچسب خاص برای اتصال لایه پلی اتیلن و لایه آلومینیوم استفاده میشود. لوله پنج لایه PEX/AL/PEX قابلیت کارکردن درشرایط بلند مدت وحداکثر دمای ۹۰درجه سانتی گرادو فشار ۱۰ بار رادارند.

 

مزایای لوله پنج لایه PEX/AL/PEX

مزایای استفاده از”لوله های پنج لایه پکس” مشبک عبارت است از :

” انعطاف پذیری لوله های 5 لایه مشبک ” پلی اتیلن به کاررفته دراین نوع لوله هابه دلیل انعطاف بالاعاملی متقاعد کننده برای استفاده ازآن هادرسیستم لوله کشی است. این لوله ها قابلیت خم شدن در شعاع های کوچک و بزرگ را داشته و نیاز کمتری به اتصالات زانویی دارند. البته درصورتی که نیاز به تغییر جهت های ۹۰ درجه تند باشد لازم است اززانویی ۹۰ درجه استفاده شود.

” استفاده کمتر از اتصالات در لوله 5 لایه ویژگی لوله های 5 لایه نیازکمتر آن ها به اتصالات است. اتصالات استفاده شده درلوله کشی غالبا ضعیف بوده، آب بندی مناسبی ندارند وعلاوه براینکه هزینه بالایی داشته و باعث افت فشارسیستم نیز میشود. بنابراین میتوان اتصال بین منبع آب تا تجهیز مورد نظر را به وسیله لوله های 5 لایه و با اتصالات موجود در دو انتهای خط اجراکرد.

” قابلیت استفاده فشاربیشتر در تجهیزات متصل به لوله های 5 لایه ” ازآنجایی که درلوله کشی با استفاده از لوله های 5 لایه تغییر جهتهای تند کمتری استفاده میشود در صورت نیاز می توان فشار آب بیشتری را در دوش حمام، توالت و … استفاده کرد.

” نصب آسان لوله پنج لایه نصب لوله های PEX/AL/PEX به انرژی کمتری نیازداردوبا وجوداین لوله هادیگر نیازی به فعالیت هایی مثل جوش کاری، لحیم کاری یا استفاده از چسب نمیباشد. هنگامی که از لوله های 5 لایه استفاده کنید شاید کار کردن با انواع دیگر لوله ها امری خوشایند نباشد. اتصالات پنج لایه نیز با استفاده از ابزارهایی مانند پرس و آچار قابل تنظیم به راحتی تجهیزات را به یکدیگر وصل میکند.

 زیبایی درنصب روکارو قابل اطمینان در نصب توکار لوله و اتصالات 5 لایه کاربرد لوله های پنج لایه میتوان درهردو حالت توکار و روکار استفاده کردچراکه علاوه بر قابلیت اطمینان ودوام مناسب ظاهرزیبایی دارند.

” خورده نشدن در برابر رطوبت ” لوله های 5 لایه برخلاف لوله های فلزی دربرابررطوبت ومواد معدنی خورده نمیشوند.

” عدم خطرآتش سوزی درنصب لوله های 5 لایه مشبک ” در نصب لوله های 5 لایه ازفعالیت هایی مانندجوشکاری یا شعله آتش استفاده نمی شود بنابراین خطر آتش سوزی نیز کاهش مییابد.

” قابلیت اتصال لوله های5 لایه به لوله های باجنس دیگر ” اتصالات ۵ لایه موجوددر بازارباعث میشودبتوان به راحتی لوله های 5 لایه را درکنار سایر لوله ها ازجمله لوله های فلزی استفاده شود.

 طول عمرزیادلوله های 5 لایه ” ویژگی های منحصربفرد پلی اتیلن مشبک باعث میشود لوله های پنج لایه جایگزینی مناسب برای لوله های فلزی وترموپلاستیک بخصوص در کاربردهای باعمر زیاد باشند. عمر لوله های 5لایه مشبک PEX/AL/PEX به ۵۰ سال میرسد.

” اتصالات پنج لایه مناسب برای انتقال سیالات گرم وسرد ” ویژگی های لوله 5 لایه مشبک باعث میشود بتوان بدون هیچ نگرانی ازآن برای انتقال سیالات گرم وسرد استفاده کرد.

 شکسته نشدن ناشی ازیخ زدگی آب ” انجمادآب باعث افزایش حجم آن شده وباعث ترکیدگی لوله هایی مانندپی وی سی میشود در حالی که لوله های 5 لایه در اثر یخ زدگی آب شکسته و پاره نمیشوند.

 قابلیت استفاده از عایق در لوله های 5 لایه ” درصورت لزوم وبرای جلوگیری از یخ زدگی میتوان از متریال های عایق کننده مانند فوم به همراه لولههای پنج لایه استفاده کرد.

 

لوله های PERT/AL/PERT

 لوله های کامپوزیت پنج لایه ” دارای ساختارمولکولی است وبه منظورارتقاء عملکرددر شرایط دمابالا میباشد. ساختار پلیمری این لوله ها باعث تحمل بیشترفشار و مقاومت شیمیایی این لوله ها میشود .این لوله ها قدمتی ۳۵ ساله دربازارهای بین المللی داشته و کاربردهای موفق و قابل اطمینانی را از خودنشان داده اند و از یک لایه ی میانی آلومینیوم ودو لایه بیرونی و داخلی از جنس پلی اتیلن که توسط چسب به لایه ی آلومینیوم متصل شده اند تولید میشود.

 

مزایای لوله های PERT/AL/PERT

 • مناسب برای انتقال آب آشامیدنی وقابلیت اطمینان دربلندمدت
 • مقاومت در برابرخوردگی و رسوب
 • انعطاف بالا و قابلیت نصب سریع
 • استفاده نکردن از آتش به منظور اتصال وقابلیت استفاده ازاتصالات مختلف جهت نصب آن ها
 • قابلیت بازیافت واستفاده از مواد سازگاربا محیط زیست در تولید آن
 • زیبایی وصافی سطح بیرونی
 • مقاومت دربرابر انقباض ناشی ازدمای کم
 • وزن سبک وقابلیت حمل آسان
 • مقاومت در برابرضربه قوچ و نویزهای سیستم
 • نرمی بیشتر نسبت به سایر لوله های ۵ لایه

 

کاربردهای لوله های PE-RT/AL/PE-RT

 • خطوط انتقال آب سردو گرم خانگی و تجاری
 • سیستم گرمایش تابشی وسرمایش
 • سیستم های هیدرونیک وتوزیعی رادیاتورها، فن کویل و …

دما و فشار لوله های PERT/AL/PERT : این لوله هامیتوانند حداکثردمای بلند مدت ۷۰ درجه سانتی گرادو فشار ۱۰ بار را تحمل کنند.

 

لوله های پنج لایه PE/AL/PE

” لوله پنج لایه PE/AL/PE ” ازنوع لوله 5 لایه بوده ومعمولا جهت انتقال آب سردو دردماهای کمتراز ۵۰ درجه سانتی گراد استفاده میشود. این لوله ها مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته و  انعطاف بسیار خوب و سختی قابل قبولی دارند. لایه داخلی و بیرونی این لوله از پلی اتیلن چگالی سنگین HDPE ساخته شده و توسط چسب مخصوص به لایه میانی آلومینیوم متصل میشود. از این لوله ها جهت گرمایش از کف و هم چنین انتقال آب گرم استفاده نمیشود.

 

انواع اتصالات لوله 5 لایه / از دو نوع اتصالات در لوله های 5 لایه استفاده میشود:

 1. اتصالات کوپلی
 2. اتصالات پرسی

“اتصالات پرسی نسبت به اتصالات کوپلی ارزانتربوده ولی برای نصب نیازبه ابزار پرس خاص خوددارد. درمقابل اتصالات کوپلی باابزارهای معمولی قابل نصب هستند و به راحتی میتوان سیستم را بازو بسته کرد.”

 

مزایای لایه ی آلومینیوم در لوله های تلفیقی چند لایه

 • لایه آلومینیوم به کاررفته درلوله های 5 لایه نازک بوده وبه لوله خاصیت صلب گونه میدهد وباعث میشود درهنگام خم کاری به حالت قبل برنگردد. در حالی که لوله ی پلی اتیلن معمولی، بلافاصله بعد از خم کاری به حالت قبل برمیگردد.
 • علاوه براین لایه آلومینیوم باعث افزایش مقاومت لوله دربرابر دماو فشارهای بالا میشود.
 • لایه ی آلومینیوم مانع نفوذ اکسیژن ازبیرون به سیال داخل لوله میشود ودرنتیجه اکسیده شدن قطعات فلزی اتفاق نمی افتد.
 • لایه آلومینیوم هم چنین باعث میشودلوله به راحتی خم شود وشکل پذیرباشد. لوله PEX/AL/PEX میتواند به اندازه ۶ برابر قطر خود خم شود و به این دلیل باعث استفاده کمتر از اتصالات میشود.
 • ازآنجایی ضریب انبساط گرمایی لایه آلومینیوم کم است هیچگونه خمشدگی وشکم دادن درطول لوله اتفاق نمی افتد.

 

لوله پنج لایه ، مزایا 

 • یکی ازمهم ترین بخشهای هرساختمان نصب وراه اندازی سیستم لوله کشی آن میباشد. درلوله کشی های ساختمان میتوان از سه نوع لوله ی موجود دربازار استفاده کرد ، لوله های فلزی ، لوله های پلی پروپیلن ( لوله های سبز ) و لوله های 5 لایه.

ازمزایای لوله های فلزی میتوان به مقاومت دربرابر فشار ومقاومت بالا در دمای بالا و اتصالات کم هزینه اشاره کرداما این لوله ها به سرعت دچار خوردگی و زنگ زدگی میشدند، وزن زیادی داشتند و نصب وراه اندازی آن ها دشواربود .لوله های پلی پروپیلن یا ” لوله های سبز ” به راحتی دچارخوردگی نمیشوند ، وزن کمی دارند و نصب وراه اندازی آن ها آسان و سریع است اما عدم تحمل دمای کم وامکان رشدجلبک درون لوله ها از معایب آن ها به شمارمیرود.

همزمان باپیشرفت های اخیرواستفاده از فن آوری های مدرن درصنعت ساختمان، لوله های مورداستفاده درساختمان نیز اصلاح شده اند. امروزه لوله های مورد استفاده در ساختمان ها لوله های تلفیقی یا پنج لایه ای پلیمری با طول عمر بیش از ۵۰ سال و تحمل حداکثر دما ۹۰ درجه سانتیگراد و فشار بیشتر از ۱۰ بار میباشند.

 

مزایای استفاده از لوله های پنج لایه

 • تحمل حرارت تاحداکثر ۹۰ درجه سانتیگراد
 • مقاومت در برابربسیاری از مواد شیمیایی مانند اسیدها وبازها
 • ضریب انبساط طولی بسیار کم
 • مقاومت عالی در برابرفشار به علت استفاده ازآلومینیوم
 • عدم نفوذ اکسیژن به داخل لوله وجلوگیری ازتغییر رنگ آب
 • افت فشار بسیار کم به علت سطح نرم داخل لوله
 • نصب آسان وسریع

 

واینکه لوله های 5 لایه دچار زنگ زدگی و خوردگی نمیشوند و امکان رشدجلبک در آنها وجود ندارد.لوله های 5 لایه چگونه ساخته می شوند؟ این نوع لوله ها که انعطاف پذیری بالایی هم دارنداز دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومنیوم تشکیل شده اند . لایه بیرونی و لایه درونی ازنوعی پلیمر بر پایه پلی اتیلن ساخته شده است که با دولایه چسب به لایه میانی که از جنس ورق آلومنیوم است متصل می شود . ورق آلومینیوم به کار رفته در ساخت این لوله ها از ورود اکسیژن به آن ها و فرسودگی جلوگیری میکند.

 

لوله های کامپوزیت آلومینیوم و پلیمر درچه جاهایی کاربرد دارند؟

 • تمام سیستم های بهداشتی آب سرد و گرم
 • سیستم تهویه مطبوع
 • سیستم های گرمایشی و سیستم گرمایشی کف
 • صنایع پزشکی مانند انتقال گازهای پزشکی وسیستم های دیالیز
 •  

کاربرد لوله ۵ لایه در ساختمان ” : لوله پنج لایه درموقعیت های مختلفی میتواندمورداستفاده قرار بگیرد. اما مهم ترین کاربردهای آن ها که عموما مربوط به ساختمان ها می شود ، عبارتند از:

 • استفاده از لوله پنج لایه به منظورراه اندازی سیستم آب آشامیدنی یاآب بهداشتی درساختمان های مسکونی یاتجاری
 • به کارگیری لوله پنج لایه به منظورراه اندازی سیستم گرمایش ازکف منازل وگل خانه ها که این روزها بسیارباب شده است و دارای مزایای فراوانی است

همان طور که اشاره شد ، مواردبالاتنهابرخی ازموارد کاربرد لوله ۵ لایه است وبا توجه به ویژگی های منحصربه فرد این محصول، شما میتوانید در هر موقعیتی که نیاز به استفاده از آنها احساس میشود، آن ها رابه کار گیرید.

 

لوله پنج لایه PEX ، بهترین انتخاب برای انتقال آب درساختمان

یک لوله برای این که بتواندبه عنوان لوله ی آب بهداشتی درساختمان مورداستفاده قرارگیرد و به خوبی آب سردو آب گرم را از درون خود انتقال دهد ، باید یک سری ویژگی هارا در خود داشته باشد. مهم ترین ویژگی این است که این لوله هانباید به هیچ عنوان خواص آب را دچار تغییر کنند . لوله ۵ لایه تولیدشده است تاتضمین کند که آب در بهترین وضعیت خود به دست مصرف کنندگان میرساند.

همانطور که گفته شد ، لوله ی آب بایدتمام خواص شیمیایی آب راحفظ کند و آنرا به سلامت به دست مصرف کننده برساند . اتصالات پنج لایه که از دولایه پلیمر ، دو لایه چسب و یک لایه ورقه ی آلومینیوم ساخته شده است، به دلیل خواصی که دارد ، بهترین انتخاب برای انتقال آب بهداشتی است. برخی از ویژگی های این لوله ها عبارتند از:

 • لوله ۵ لایه به هیچ عنوان جلبک نمیبنددو از این رومیتواند برای سالیان طولانی آب با کیفیت را برای شما تامین کند.
 • لوله های5لایه زنگ نمیزنند و دچار خوردگی نمی شوند ، از این روکیفیت آب مصرفی راکاهش نخواهند داد.
 • انبساط طولی کم درلوله 5 لایه PEX , PERT یکی دیگر ازدلایل مهمی است که میتوان درسیستم های آب آشامیدنی و آب بهداشتی سرد وبه ویژه گرم، از این لوله هابهره برد.
 • لوله پنج لایه قادراست تادمای ۹۰ درجه ی سانتی گرادراتحمل کند. بنابراین گزینه ی مناسبی برای لوله های آب گرم مصرفی منازل است.
 • این لوله هادرمقابل مواد شیمیایی مقاومت بالایی ازخود نشان میدهند.
 • ازآنجایی که این لوله هاوزن سبکی دارند، نصب وراه اندازی یک سیستم آبرسانی یاسیستم گرمایش ازکف با این لوله ها بسیار آسان تراز سایر لوله ها است.
 • سطح درون لوله پنج لایه نرم است وشما بسیارکمتر شاهد افت فشار دراین لوله هاهستید.
 • عدم نفوذ اکسیژن دراین لوله ها ( به دلیل وجود لایه ی آلومینیومی ) باعث ثابت ماندن رنگ آب میشود.

 

کاربرد لوله ۵ لایه در سیستم گرمایش از کف

“لوله پنج لایه” علاوه براینکه دربخش سیستم آبرسانی ساختمان ها ومنازل مورداستفاده قرارمی گیرند وآبی سالم رابه دست مصرف کننده میرسانند ، می توانند در ارتباط با بسیاری از دستگاه هانظیردیگربخار ، رادیاتور ، پکیج و البته سیستم گرمایش از کف ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند . سیستم گرمایش ازکف شامل مجموعه ای از لوله های موجود درکف ساختمان شما میشود که در ارتباط با یک دیگ بخار کار می کنند. 

ازآنجایی که پیوسته آب داغ درون این لوله هاجریان دارد ، لوله های مورداستفاده بایددارای ضریب انبساط طولی بسیارکم باشد . این مورد یکی از ویژگی های اصلی لوله پنج لایه است که پیش از این در مورد آن صحبت کردیم . نصب سیستم گرمایش از کف ، هزینه ی کمتری نسبت به نصب رادیاتور برای کل خانه دارد . هم چنین خانه ی شما زیبا تر ولوکس تر به نظر می رسد که مسلما برای تمامی صاحب خانه هاارزشمند است.

به علاوه سیستم گرمایش ازکف نسبت به سیستم های گرمایی دیگرنظیر رادیاتورها و… تا ۲۵ درصدکاراتر بوده ودر مصرف انرژی ذخیره میکنند. این سیستم ها تمام سطح کف یک اتاق یا سالن را پوشش می دهند و با مقدار زیادی از لوله پنج لایه که از کف خانه شما عبور داده می شود، عملا کف هر اتاق را تبدیل به یک رادیاتور غول پیکر میکند. افزایش دمای یکنواخت در منزل هم از دیگر ویژگی های سیستم گرمایش از کف است.