اتصالات لوله پنج لایه پکس

اکثر ما لوله‌های فلزی و لوله‌های پلاستیکی متداول در لوله‌کشی را بارها دیده‌ایم و آن‌ها را برای لوله‌کشی ساختمان خود به کار برده‌ایم. هر کدام از این انواع لوله‌های قدیمی، کاربردها و مزایای خود را دارند، با این وجود، مشکلات بسیار زیاد آن‌ها سبب شده است که متخصصان به ساخت لوله‌های جدیدتری فکر کنند.

از همین رو، در سال‌های اخیر، شرکت‌های مختلف موفق به طراحی و ساخت لوله و اتصالات پنج لایه شده‌اند که بسیاری از مشکلات لوله‌های قدیمی را مرتفع نموده و ویژگی‌های منحصربه‌فرد و پرکاربردی دارند. این لوله‌ها، در واقع تلفیقی از لوله‎ های پلاستیکی و لوله‌های فلزی هستند.

در تولید اتصالات لوله ۵ لایه پکس از یک لایه آلومینیوم استفاده می‌کنند که توسط دو لایه پلیمر مخصوص پوشش داده شده است. در بین لایه‌های فلز و پلیمر نیز چند لایه چسب قرار داده شده است تا استحکام آن‌ها افزایش پیدا کند.

 

انواع اتصالات لوله پنج لایه

لوله‌کشی لوله‌های پنج لایه با کمک اتصالات ۵ لایه انجام می‌شود. وظیفه‌ی این اتصالات، ایجاد ارتباط بین لوله‌ها در بخش‌های مختلف ساختمان است. برای این منظور، از دو نوع اتصالات لوله پنج لایه استفاده می‌شود که عبارتند از: اتصالات کوپلی و اتصالات پرسی.

هر کدام از این اتصالات دارای ویژگی‌های مهم و خاصی هستند و برای انتخاب آن‌ها بهتر است که با لوله‌کش‌های باتجربه مشورت نمود. اتصالات لوله پنج لایه از نظر طراحی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 

۱- اتصالات زانویی ۵ لایه

اگر بخواهیم مسیر لوله‌کشی را تغییر دهیم باید از اتصالات زانویی استفاده کنیم. از جمله انواع زانویی‌ها می‌توان به زانویی تبدیل، زانویی ۹۰ درجه و زانویی ۴۵ درجه اشاره کرد. تجربه نشان داده است که استفاده از زانویی ۴۵ درجه باعث کاهش گرفتگی لوله خواهد شد. به همین دلیل، بهتر است سیستم لوله‌کشی ساختمان را طوری طراحی کنید که از این زانویی‌ها بیشتر استفاده شود. برخی از اتصالات زانویی ۵ لایه شامل موارد زیر هستند:

 • زانو پرسی پنج لایه : در این نوع از اتصالات به منظور محکم کردن لوله‌ها از پرس استفاده می‌شود. به همین دلیل، دارای استحکام بالا و درصد نشت آب کمتری هستند.

 • زانو دیواری پنج لایه : از زانو دیواری در مواقعی استفاده می‌شود که بخشی از لوله‌ها روی دیوار کار شده باشد. این زانوها معمولا در اندازه‌های ۲/۱ اینچ و ۴/۳ اینچ تولید می‌شوند.

 • زانو دنده‌ای پنج لایه : زانوهای دنده‌ای از جمله اتصالات ۵ لایه هستند که دو طرف آن رزوه شده و لوله‌ها به کمک این رزوه‌ها به هم متصل می‌شوند.

 • زانو صفحه‌دار ۵ لایهدر این نوع از زانوها یک صفحه‌ی فولادی طراحی شده است که می‌توان به کمک آن، اتصالات را روی دیوار یا کف ساختمان پیچ کرد. زانوهای صفحه‌دار به دو دسته‌ی توپیچ و روپیج تقسیم می‌شوند.

 • زانو کوپلی پنج لایهاین نوع از اتصالات ۵ لایه دارای حلقه و اورینگ هستند که لوله‌ را بر روی اتصالات محکم نگه می‌دارد. زانو کوپلی ۵ لایه از جنس‌های مختلف ساخته می‌شود.

 

۲- اتصالات سه راهی و چهار راهی

برای ایجاد انشعاب در مسیر لوله‌کشی باید از اتصالات سه راهی و چهار راهی استفاده نمود. با کمک این اتصالات می‌توان آب را به بخش‌های مختلف ساختمان هدایت کرد. همچنین، سه راهی‌ها نیز مانند زانویی‌ها انواع مختلفی دارند و شامل سه راهی قائم و سه راهی تبدیل، سه راهی کوپلی، سه راهی توپیچ، سه راهی صفحه‌دار، سه راهی دیواری، سه راهی تبدیل، سه راهی پرسی، سه راهی دیواری موازی و غیره می‌شوند.

 

۳- بوشن و اتصالات لوله ۵ لایه

یکی از مهم‌ترین اتصالات پنج لایه PEX , PERT قطعاتی با نام بوشن است. از بوشن‌ها معمولا برای اتصال دو لوله با قطر یکسان و یا غیر یکسان استفاده می‌شود که از جمله انواع آن می‌توان به بوشن ساده کوپلی، بوشن تبدیل کوپلی، بوشن پرسی، بوشن تبدیل پرسی، بوشن روپیچ و بوشن توپیچ اشاره نمود.

 

سایر اتصالات در لوله‌های پنج لایه

تنوع اتصالات پنج لایه  PEX -AL-PEX باعث شده است که دسته‌بندی آن‌ها بسیار سخت شود. اما برخی از این اتصالات با اینکه طراحی ساده‌ای دارند، بسیار با اهمیت نیز هستند که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • انواع رابط‌های ۵ لایه

 • درپوش‌های پرسی و کوپلی

 • چپقی‌های ساده و هواگیری

 • مهره و ماسوره

 • مغزی روپیچ توپیچ

 • بست‌های لوله

 • انواع صفحات نصب

 • کلکتور و متعلقات

 

مزایای استفاده از اتصالات لوله ۵ لایه

همان‌طور که گفتیم، استفاده از لایه‌های مختلف فلز و پلیمر در اتصالات لوله پنج لایه پکس باعث بهبود خواص لوله‌ها می‌شود. از جمله مهم‌ترین مزایای اتصالات پنج لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کاهش میزان انبساط: یکی از دلایل استفاده از لایه‌ی فلزی در اتصالات برنجی لوله ۵ لایه، همین کم کردن میزان انبساط است. از همین رو، با افزایش دمای آب، انبساط بسیار کمی در طول لوله‌کشی ایجاد خواهد شد. در نتیجه تنش‌ها و فشارهای کمتری نیز به لوله‌ها وارد می‌شود.

۲- افزایش مقاومت شیمیایی: مواد مورد استفاده در ساخت اتصالات لوله پنج لایه طوری انتخاب شده‌اند که در برابر مواد شیمیایی مختلف مانند اسیدها و رنگ‌ها مقاومت بالایی داشته باشند. در حالی‌که لوله‌های پلیمری این خاصیت را نداشته و ممکن است به مرور زمان دچار آسیب شوند.

۳- عدم نفوذ اکسیژن در اتصالات لوله ۵ لایه: ساختار پلیمرها به گونه‌ای است که غالبا اکسیژن را از خود عبور می‌دهند. به همین دلیل، در ساخت لوله‌ها و اتصالات ۵ لایه از آلومینیوم نیز استفاده شده است تا در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم باشند.

۴- مقاومت بالا در برابر فشار آب: پنج لایه بودن این اتصالات و استفاده از چسب‌های قوی باعث شده است که اتصال لوله پنج لایه در برابر فشارهای زیاد آب نیز استحکام بسیار خوبی از خود نشان دهند؛ در نتیجه، به مرور زمان، دچار آسیب‌های کمتری خواهند شد.

۵- افزایش مقاومت دمایی: جالب است بدانید که لوله‌ها و اتصالات پنج لایه PEX AL PEX PIPINGدر برابر افزایش دما نیز بسیار مقاوم بوده و دماهایی تا ۹۰ درجه را نیز به خوبی تحمل می‌کنند. به همین دلیل، استفاده از این لوله‌ها برای مصارف خانگی بسیار ایده‌آل است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

لوله و اتصالات ۵ لایه-اتصالات لوله پنج لایه پکس-ساخت لوله و اتصالات پنج لایه-تولید اتصالات لوله ۵ لایه پکس-لوله‌کشی لوله‌های پنج لایه-PEX AL PEX PIPING - اتصالات پرسی-اتصالات کوپلی-مزایای استفاده از اتصالات لوله ۵ لایه-اتصالات لوله پنج لایه پکس-ساخت اتصالات لوله پنج لایه-تولید لوله‌ و اتصالات ۵ لایه